Tři ženy vymyslely projekt Moje město, moje místo. Věří, že kvalitu života utváří společný zájem obyvatel. Mostečany chtějí inspirovat, povzbudit a ukázat jim místa, která mají potenciál pro setkávání.

„Pozitivními příklady chceme motivovat obyvatele k vlastní aktivitě. Duch místa tvoří lidé, kteří v něm žijí,“ upozorňuje nová občanská iniciativa. Stojí za ní Kateřina Trčková, která v Mostě realizovala první veřejné piano a organizuje Den architektury, dále Jana Jungmannová, která se věnuje teorii výtvarné tvorby, a Jana Kubánková, spoluautorka publikace Sídliště, jak dál?, která Dnem architektury v Mostě provází.

Tyto ženy v příštích měsících uspořádají ve čtyřech městských částech komentované procházky s diskusemi a programem pro ty, které zajímá místo, kde žijí. Pozvaní odborníci seznámí účastníky s minulostí jejich bydliště, zhodnotí současný stav a nastíní budoucí možný rozvoj. „Představíme také talentovaného člověka, který v dané lokalitě působí,“ říkají organizátorky.

close Jana Jungmannová, Kateřina Trčková, Jana Kubánková. Tři ženy, které přišly s projektem Moje město, moje místo. info Zdroj: archiv projektu zoom_in

Jejich úsilí, první svého druhu v Mostě, zaujalo experty na občanskou společnost. Projekt, který se snaží narušit anonymitu sídlišť a posílit vztah obyvatel k městu jako k domovu, podpořila částkou 30 tisíc korun Nadace Via v programu Živá komunita s přispěním Nadace Jablotron.

Odstartují na Výsluní

První komentovaná procházka proběhne v sobotu 3. února na sídlišti Výsluní. Roli průvodce převezme architekt Vít Holý, který v Šestistovkách vyrůstal. Sraz bude ve 14 hodin před kulturním domem Medúza. Po hodinové exkurzi začne debata a představení Pavla Skály, který na sídlišti s pomocí dalších nadšenců vybudoval Divadelní klub Školka. V 17 hodin tam bude umělecké vystoupení se vstupem zdarma.

Nový projekt je součástí dlouhodobější snahy vytvořit ve městě respektovanou platformu pro sdílení podnětů, které by mimo jiné přiměly místní samosprávu k větší diskuzi s obyvateli v oblasti architektury, rozvoje města a jeho veřejných prostranství. Politici jsou už například více pod kontrolou při přípravě rekonstrukce kulturního domu Repre, přestože se iniciativě nepodařilo prosadit architektonickou soutěž.

Důraz na veřejný zájem vedl loni v prosinci k uspořádání první větší otevřené diskuze na radnici, kam přišly na popud Kateřiny Trčkové debatovat o architektuře a budoucnosti Mostu desítky lidí včetně odborníků. Zastupitel Jiří Nedvěd z vládnoucí koalice rozvojové záměry města hájil a upozornil, že samospráva se nyní musí soustředit i na řešení sociálních problémů. „Snažíme se pro to dělat maximum,“ poznamenal.