Vybudováním nové stezky chce radnice zvednout nabídku turistických okruhů, kterých na Mostecku moc není. Nová trasa má především seznamovat turisty se starší městskou částí Zahražany. Stezka měří čtyři kilometry a výchozím bodem trasy je hrad Hněvín a turisté by měli po absolvování cesty skončit na témže místě.

„Cesta začíná na hradě Hněvín, dále pokračuje k vodní ploše Matylda a starému židovskému hřbitovu v Souši. Při přesunu v tramvaji si turisté mohou prohlédnout vinice na vrchu Hněvín. V Zahražanech si lidé mohou prohlédnout Kapli křížové cesty v Žižkově ulici a zastavit se v oblastním muzeu. Posledním bodem je socha svatého Prokopa na Náměstí Prokopa Holého. Pak se mohou lidé rozhodnout, zda skončí tam, nebo dojdou zase na Hněvín,“ popisuje cestu Miroslava Vernerová z Centra rozvoje turismu v Mostě.

Celá trasa je lemovaná dvěma hlavními velkými informačními tabulemi a třemi menšími doplňkovými, kde bude znázorněná mapa trasy a informacemi o místech při cestě.

Při výstavbě stezky se spolupracovalo s místním Klubem českých turistů.

Jako turistická značící barva cesty byla vybrána modrobílá.

Slavnostní otevření stezky je naplánováno na 19. září v 15 hodin před budovou oblastního muzea. Na této akci bude předveden krátký úryvek z muzikálu Magistr Edward Kelley v podání Základní umělecké školy v Mostě.

Příjemným překvapením pro návštěvníky by mělo být podávání elixíru mládí Edwarda Kelleyho, což by měl být jablečný mošt podávaný v starobylých baňkách. Na baňkách pak bude viněta s postavou magistra Kelleyho a jeho kocourem. V budoucnu se pak plánuje představení alkoholické verze elixíru ve vinařství v nedalekých Chrámcích.

Propagační materiály nové turistické stezky se dají sehnat buď v mosteckém Centru rozvoje turismu nebo přímo na hradě Hněvín či v Oblastním muzeu v Mostě. I když stezka ještě nebyla oficiálně otevřena, podle Miroslavy Vernerové je o informace o ní značný zájem.

Martina Němečková