Svaz pacientů navrhl, aby město proplácelo rodičkám a novorozencům pobyt v porodnici mostecké nemocnice. O požadavcích Svazu pacientů ČR jednal jeho prezident Luboš Olejár s primátorem Vlastimilem Vozkou (SMM). Po schůzce Olejár požádal o podporu také mosteckého senátora a zastupitele Vlastimila Balína (KSČM), se kterým se setkal na pracovním obědě.

Radnice ale neplánuje úhradu nemocničního poplatku za novorozence a rodičky. „Nejde o peníze, ale o princip. O proplácení by pak mohla požádat i jiná skupina pacientů,“ uvedl primátor. Vedení města počítá s tím, že parlament zruší nejvíce kritizované poplatky za pobyt v porodnicích. Čeká se na hlasování poslanců. „Chápeme to,“ řekl Olejár po schůzce s primátorem. Most je prvním městem, kde svaz žádal o proplácení poplatků radnicí.

„Loni se v Mostě narodilo 784 dětí. Kdybychom poplatek hradili i za matky rodičky, stálo by to město celkem 376 tisíc korun,“ uvedl Jiří Kurcin, náměstek primátora pro školství, kulturu, sociální věci a zdravotnictví. Skutečná částka by podle něj byla vyšší, protože by zahrnula novorozence v inkubátorech, kteří leží v nemocnici i několik měsíců.

Více čtěte v tištěném pondělním vydání Mosteckém deníku.