„Jednalo se především o podněty ze strany všímavých občanů. Další kontroly jsme zahájili na základě vlastního monitoringu. Především jsme se zaměřili na zaměstnavatele v průmyslových odvětvích, na stavebnictví, služby a pohostinství,“ uvedla vedoucí referátu kontroly Andrea Čiliaková. Zkontrolováno bylo 403 lidí, nejvíce na Ústecku dvě stě šedesát dva, a Mostecku sedmdesát čtyři. Nejvíce nelegálně zaměstnávaných lidí úředníci zjistili v Mostě celkem jedenáct, a v Chomutově sedm.

Pokuty

„Oblastnímu inspektorátu práce byly předány tři podněty a podáno bylo na základě zjištění kontrolorů jedno trestní oznámení,“ doplnila tisková mluvčí úřadu práce Eva Maříková, podle které v rámci kraje byly uloženy pokuty ve výši 409 tisíc korun, nejvíce v Mostě 197 tisíc korun, a Chomutově 185 tisíc korun.

Dělníci z Litvínova

Kontroly úřadu pokračují i v září. Naposledy se pracovníci úřadu práce spolu se strážníky zaměřili na nelegální zaměstnávání v Litvínově. Do hledáčku se jim dostali dělníci pracující na stavbách Kauflandu, Tesca i ve Strojírně Litvínov. Dva muži, kteří nemohli hodnověrně prokázat svou totožnost, byli předáni Policii ČR.

„Kontrolorům z úřadu práce děláme asistenci, pokud by došlo k potyčce. Zkontrolovali jsme spoustu lidí a zatím nemáme ještě výsledky, v současné době to zpracovává úřad práce,“ řekl zástupce ředitele litvínovských strážníků Zdeněk Urban.

Městská policie má již i vytipované lokality, kde dělníci v montérkách nastupují do dodávek a odjíždějí za prací. Někteří z nich s velkou pravděpodobností pracují na černo.