Šestašedesátiletá důchodkyně Irena Homzová má cestu parčíkem se zpívající fontánou v centru Mostu důkladně prošlapanou. Třináct let tam chodí venčit svého křížence Tulipána. Viděla, když tam přibyly nové lavičky, byla u stěhování Mariánského sloupu. Podepisovala petici proti výstavbě kancelářské a obchodní budovy. „Park je dneska docela zničený. Na střed města je to ostuda,“ říkala při včerejší procházce se psem. Letos se dočká jeho obnovy.

Mostečtí radní se dohodli, že vyhlásí veřejnou zakázku na rekonstrukci parku, který leží na rohu třídy Budovatelů a ulice Josefa Skupy.

Náměstek primátora Luboš Pitín předpokládá, že smlouvu s vítězem výběrového řízení město uzavře do poloviny dubna. Dělníci potom park obnoví ještě do konce roku.

Co všechno projde jejich rukama? Někdejší chlouba města – zpívající fontána, pergola, vyroste nová cesta pro pěší. Nasvítí také barokní sloup a zasázejí novou zeleň.

Podle náměstkyně primátora Hany Jeníčkové budou muset být věci odolné vandalům. Ti už se v parku jednou činili. V roce 2007 pokreslili sochu na kamenném sloupu.

Náklady půjdou do milionů korun, předpokládá se částka šest milionů a více. Cena bude záležet na vítězné firmě. „Peníze na to v rozpočtu máme,“ řekl primátor Vlastimil Vozka.

Plán rekonstrukce parku se zpívající fontánou.

Podle průzkumu názorů veřejnosti z roku 2003, který si radnice objednala k programu rozvoje města na roky 2004 až 2010, si Mostečané nejvíce váží zeleně uvnitř města. Průzkum také prokázal obavy lidí, že nebudou nacházet bytové příležitosti.

Městská samospráva, která zatím nedokázala zastavit pokles obyvatel, proto balancuje mezi dvěma veřejnými tlaky. Na jedné straně se zavázala, že bude vytvářet podmínky k dalšímu rozšiřování výstavby rodinných a nízkopodlažních bytových domů, na straně druhé chce udržováním parků a zeleně vytvořit město příjemné pro život. Případnou výstavbu přímo v parku ale Mostečané před lety odmítli.