Rozhoduje se o budoucnosti tisíců čtenářů mostecké městské knihovny. Budou na její rozsáhlou opravu peníze, když banka ještě nepůjčila ani na sportovní halu?

Zatímco politici, bankéři a technici stále jednají o chystané letošní rekonstrukci mostecké sportovní haly, radnice urychlila přípravu na přestavbu knihovny. Ta je sice až druhá na řadě, před víkendem ale radnice vyhlásila výběrové řízené na dopracování projektové dokumentace. Stavební povolení na knihovnu má město už od loňského prosince. Úprava projektu potrvá nejvýše půl roku a skončí před komunálními volbami. Tedy v době, kdy by stavbaři měli již několik měsíců opravovat sportovní halu.

Jenže smlouva mezi radnicí a bankou o čtvrtmiliardové půjčce na halu dosud není uzavřena. Radní minulý týden uklidňovali opoziční ČSSD a ODS, že se neděje nic dramatického. „S bankou stále jednáme,“ řekl primátor Vlastimil Vozka (SMM). Háček je v tom, že město se musí zavázat, že nebude v dalších letech hospodařit se schodkem. Bez toho nezíská nejvýhodnější úvěr.

Radnice, která kvůli finanční krizi více šetří, přesvědčuje banku, aby svou podmínku zmírnila. Případný spor by mohl oddálit rekonstrukci a prodražit ji. Radnice se hájí tím, že se nemůže zavázat k něčemu, co nemůže zcela ovlivnit. Příjmy města totiž závisí i na příjmech státu a jeho daňové politice. Pokud se obě strany dohodnou, musí ještě o návrhu smlouvy hlasovat zastupitelstvo.

Most rizikový partner

Podle zastupitele a bývalého primátora Vladimíra Bártla (ODS), který pro letošní městský rozpočet a půjčku nehlasoval, podmínka banky naznačuje, že Most se stává rizikovým partnerem. „Tu situaci nevidím dobře, ale nevidím ji jako neřešitelnou,“ řekl. Dodal, že důležité bude sestavení rozpočtových výhledů na další roky. Podle něj bylo ale chybou, že si město už nenechá dělat u soukromé agentury nezávislé hodnocení svého hospodaření, tzv. rating.
„Banka si město sama ohodnotí,“ uvedl ekonomický náměstek primátora Luboš Pitín. Podle něj žádná banka, která se o poskytnutí půjčky ucházela, nechtěla ratingové hodnocení. Pitín sdělil, že Most je na rozdíl od řady jiných měst pro banky stále důvěryhodný partner a může být zvýhodněn.
Město možná celou půjčku neutratí. Rekonstrukce haly je naprojektovaná na 210 milionů korun. Kvůli staré konstrukci se ale počítá s nečekanými výdaji navíc. Za nevyčerpání úvěru by město sankce platit nemělo.

Zastupitelstvo v prosinci 2009 rozhodlo, že město Most si může půjčit na velké investice až půl miliardy korun.