Stát na prevenci kriminality šetří. Nebudou ani čtyři fotopasti za 50 tisíc korun pro státní policii, která chtěla pochytat víc zlodějů kovů a vandalů. Policie zkusí štěstí za rok. Peníze teď nejsou ani na omezení krádeží v nemocnici. Městská policie chtěla umístit na chirurgii za třicet tisíc korun 30 uzamykatelných skříněk pro osobní věci pacientů.

I to se odkládá na neurčito.

Částka na dotovaný boj se zločinností v Mostě se tak smrskla z 1,2 milionu korun téměř na polovinu.

„I tak je to velký úspěch. Některá města dostala mnohem méně," neztrácí optimismus Ilona Kozlová z městské policie, autorka mosteckého programu prevence kriminality pro rok 2013.

Ženy a dívky nepřijdou o oblíbené kurzy sebeobrany s poradenstvím psycholožky. Kurzy začnou v září. Ministerstvo dá peníze i na televizní kampaň v autobusech MHD, kde budou videa varovat třeba před loupežemi a domácím násilím. Senioři dostanou zdarma 500 osobních alarmů, 500 kapesních kalendářů s čísly na záchranáře a projdou školením.

Peníze jsou také na čtyři romské mentory, vyškolené laiky, kteří mají bdít nad alternativně odsouzenými mladými zloději a výtržníky, aby se nestali recidivisty.

Stát podpořil v Mostě i čtyřdenní dozorované výlety pro děti z chudých rodin, které mají poruchy chování nebo jsou ohrožené kriminalitou.

Město u dotovaných projektů hradí jen 10% nákladů.