Z ankety Deníku vyplynulo, že lidé jsou ochotni přijmout jakékoliv architektonické řešení, pokud splní několik podmínek. Změna musí přinést obyvatelům čtvrti například větší pocit bezpečí a více příležitostí k nákupu. Důrazně prosazují, že stavbou nesmí být ohrožen místní park s dětským hřištěm a zastíněn výhled z většiny oken.

„Park by měl rozhodně zůstat zachován. Vytváří tu hezké prostředí,“ uvedla Kateřina Zetková, která bydlí tři roky v paneláku sousedícím se skeletem kina. Potvrdila obavy lidí, že se bojí mít vedle sebe stavbu, označovanou jako „zříceninu“. Ženy kolem skeletu nerady chodí samy. Mají strach i o děti, které si u rozpadlé budovy hrají.

„Chybí tu větší obchodní centrum. Pro všechno musíme do města,“ potvrdit letitý problém obyvatel čtvrti Zahražany Václav Krejčík. Jemu se ze dvou návrhů přestavby líbil střízlivější záměr mostecké firmy Standard Gamma. Doporučovaná pražská firma MS development ale podle něj zřejmě uspěla nabídkou širšího spektra služeb v navrženém komplexu, vypadajícím z výšky jako rozevřené prsty.

„První návrh je podle mě lepší, druhý je moc supermoderní. Ta budova se sem nebude moc hodit,“ uvedl místní obyvatel Marek Štefanov.
„Souhlasím. Měla se vybrat ta první firma. Ale chápu, že každý má na věc jiný názor,“ svěřil se jeden z místních důchodců. „Zaplať pán bůh, že se s tím skeletem bude něco dít. Mě se líbí oba návrhy. Hlavně, aby tam byla i nějaká pěkná hospůdka,“ dodal další místní obyvatel.

MS development chce ze skeletu udělat atypický bytový dům s nejvýše sto padesáti byty. Zbylých, nejméně 3 200 metrů čtverečních nebytových ploch by měly obsadit obchody a nerušící provozovny služeb. Vítěze soutěže doporučovaného radními a většinou obyvatel, kteří se na výběru aktivně podíleli, ještě musí schválit zastupitelstvo.

Firma chce do stavby rezidenční lokality investovat 380 milionů korun. Není ale jediná, která hodlá ve čtvrti Zahražany budovat nadstandardní byty.

Další luxus

Luxusní bydlení chystají v kulturní památkové zóně bývalých kasáren realitní kancelář PH-bydlení a společnost Tospra. V secesní budově, jejíž vzhled musí zachovat, budují deset bytů v hodnotě od 1,4 milionu do 3,8 milionu korun. Dva byty jsou už předběžně rezervovány. „Kolaudace je plánována na jaro příštího roku,“ sdělil Deníku Jan Ingrish, jednatel společnosti PH-bydlení. V převážně panelákovém Mostu, který nemá větší historickou zástavbu, se jedná o unikátní projekt. Obytný vilový dům vzniká z budovy postavené za Rakouska-Uherska mosteckým stavitelem Friedrichem Kny. Náročnou rekonstrukcí vzniknou dva byty 1+1, dva 2+kk, pět 3+kk a jeden 3+1 s podlahovou plochou od 53 do 120 metrů čtverečních. Vytápění s klimatizací zajistí tepelná čerpadla. Úsporný systém bude možné ovládat počítačem nebo mobilním telefonem.

V zimě by měla dokončit sto nadstandardních bytů společnost Crestyl, která buduje na 1. náměstí v Mostě rezidenci Odeon. Tam se cena větších bytů šplhá až k pěti milionům korun, menší lze pořídit levněji. Cílem tohoto projektu je nabídnout majitelům luxus rodinných domků bez jejich stinných stránek, včetně sklepních prostor a parkování v podzemních garážích. Výhodou Odeonu je propojení s obchodním komplexem Central Most, který se otevřel letos v květnu.

Město Most připravuje další pozemky pro stavbu vilek.