„Nespíme, snažíme se ten problém řešit. Myslíme si, že odstřel za odměnu je dobrá cesta,“ řekl v pátek 12. května primátor Marek Hrvol.

Na jaře obavy některých Mostečanů z černé zvěře vzrostly, protože bachyně vrhly selata blíž k městské zástavbě a začaly pronikat mezi domy. V dubnu někdo v parku Šibeník zabil střelbou z kuše bachyni a policie začala případ řešit pro podezření z pytláctví. Podle primátora minulý týden někdo ulovil ve stejném parku další prase, ale tentokrát střelnou zbraní, a opět se tím zabývá policie. Legální odlov za odměnu se týká jen myslivců s oprávněním lovit ve vybraných honitbách mimo obytnou zástavbu. Občan bez povolenky lovit nesmí, jinak by se dopustil trestného činu pytláctví.

Radnice neeviduje žádné napadení člověka divočákem. Loni zaregistrovala celkem 318 odlovených kusů, ale letos má být díky odměně číslo vyšší. Nové opatření bude městská samospráva průběžně vyhodnocovat, zda se osvědčuje. Už teď je každý odlovený kus evidován.  

Nelegálně zastřelená bachyně v Mostě, měla v sobě šíp.
V Mostě někdo zabil šípem samici divočáka. Město chce zabránit masakrům

Odstřel za odměnu se kromě vybraných honiteb může týkat i nehonebních pozemků, ale pouze na základě povolení odboru životního prostředí a mimořádných událostí. Původně bylo v plánu vyplácet myslivcům 500 korun za kus, ale radní kvůli větší motivaci zvolili vyšší sazbu.

Myslivec a ředitel Správy městských lesů Most Miroslav Adam na dubnovém zasedání zastupitelstva řekl, že lov mimo sídliště není snadný, protože myslivec sedí v lese i několik večerů, než se mu povede nějaký kus ulovit.