„Je nám to líto, ale na koncertu jsou také lepší a horší místa a museli jsme upřednostnit především bezpečnost," uvádí na radničním webu Lenka Srbková z oddělení kultury a sportu. Radnice podle ní očekávala velký zájem a na rozdíl od akcí v jiných městech umožnila lidem ze vzdálenějších míst sledovat program na městské velkoplošné obrazovce. Zábrany byly podle úřednice pro bezpečnost diváků a účinkujících, jejichž kostýmy měly hodnotu 30 až 60 tisíc korun.

Zdroj: DENÍK/Martin Vokurka

Video: Deník

Krampus měl v sobotu v Mostě historickou premiéru. Dosud znalo město jen tradiční české čerty s Mikulášem a andělem. Dvacítka drsnějších alpských čertů, Krampusáků, vnesla do centra nový, děsivější druh lidové zábavy.

„Čerti si to užili, publikum bylo fajn a akce proběhla v klidu," řekl Mosteckému deníku Josef Steiner, předseda spolku Krampus - Čerti ze severu.

Přehlídka na náměstí byla výjimečná tím, že nebyla klasickým průvodem řady různých skupin. Jedna parta čertů procházela částí náměstí v koridoru oddělena od lidí zábranami. „V Mostě jsme ukončili sezonu, která byla náročná. Za sebou máme řadu podobných akcí. Města je žádají. Krampus zažívá boom," tvrdí Steiner.

Čtěte také: Central byl narvaný jako při svém otevření v roce 2008

Nejvíce si akci na náměstí užili lidé u zábran, kde docházelo ke kontaktu s čerty a k focení. Ostatní měli smůlu a organizaci Krampusu kritizovali. Podle některých měl být koridor delší, další by ho umístili spíše na část třídy Budovatelů či do jiné ulice, kterou by pro auta dočasně uzavřeli.

„Moc jsme z toho neměli. Bylo tam moc lidí, cpali se dopředu a další vystrčili. Většina návštěvníků tak skončila vzadu a tam člověk neviděl nic," povzdechl si po akci na náměstí Jakub Fišer. Sledování Krampusu na velké obrazovce nestačilo. „Na televizi je to o ničem," uvedl pro Mostecký deník Lukáš Ondráček. Akci přesto označil za zajímavou a mohla by se podle něj za rok zopakovat, ale v lepších podmínkách.

Steinera kritika mrzí. Podle něj není v silách žádného organizátora uspokojit všechny diváky. „Za každou takovou akcí je spousta práce a při každé akci se získávají nové zkušenosti," reagoval na podněty.