Krušnohorské centrum pro rodinu a sociální péči otevřelo v Mostě první Miniškolku pro děti ve věku od jednoho do sedmi let. Starají se o ně pedagožka a zdravotnice. Krátkodobé, nepravidelné a levné hlídání slouží pouze rodičům, kteří si hledají zaměstnání, potřebují jít na pracovní pohovor, připravují se na nástup do zaměstnání například v rekvalifikačních kurzech a nemají kam umístit své dítě. „Jít na pohovor s dítětem se prakticky rovná nulové šanci na přijetí,“ sdělila Ilona Radicsová, manažerka projektu dotovaného Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem.

Miniškolka sídlí v budově centra v ulici Karla Marxe v „Šestistovkách“. Otevřena je v pondělí až pátek od 8 do 14 hodin. Najednou ohlídá nejvýše pět dětí, každé maximálně čtyři hodiny. Rodič zaplatí bez ohledu na čas jednotný paušál – pouhých 20 korun.

V Miniškolce se nespí. Svačinu a pití musí mít dítě svoje. „Nejsme náhradou běžné školky,“ řekla Radicsová.

Kvůli malé kapacitě a možnému většímu zájmu rodičů doporučuje centrum domluvit si termín hlídání předem.

„Jsem rád, že se tato služba zavedla,“ reagoval na novinku Oldřich Malý, ředitel úřadu práce. Ten brzy zahájí pro znevýhodněné nezaměstnané rekvalifikační projekt Rodina a práce na Mostecku, jehož dodavatel musí zajistit pro účastníky kurzů hlídání členů rodiny – dětí, seniorů či zdravotně postižených.

Hlídání s omezením

Už několik let nabízí dopolední hlídání dětí Mateřské centrum CVČ v Mostě. Službu mohou za malý poplatek využít v pondělí a ve středu pouze klienti mateřského centra.

„Hlídání pomáhá našim maminkám, které si potřebují zajít k doktorovi nebo na úřady,“ řekla vedoucí mateřského centra Ivana Lhotáková.

Na magistrátu lze dát děti do dětského koutku. „Tato služba je zadarmo,“ řekla mluvčí magistrátu Alena Sedláčková. Podmínkou je, že rodič dá dítě do koutku jen kvůli vyřízení úředních formalit a neopustí budovu.

I o víkendu mohou nakupující „odložit“ své dítě na několik hodin v soukromém dětském koutku v Centralu. Cena podle doby hlídaní roste od desítek do řádů stovek korun. „V provozním řádu žádáme osoby, které nám dítě svěří, aby z bezpečnostních důvodů zůstávali v budově. Někteří rodiče to ale porušují. Sami přiznávají, že si odskočili třeba do banky. I po čtyřech hodinách hlídání říkají, že se jim to za tu cenu vyplatí,“ sdělila pracovnice koutku.

Aby Miniškolka podobným případům zneužití zabránila, vyhradila si právo žádat rodiče o potvrzení, že si během pobytu dítěte v Miniškolce hledali práci nebo byli na rekvalifikaci.

DÍTĚ SI HRAJE, RODIČ „SURFUJE“

Miniškolku provozuje občanské sdružení v bývalé školce (žlutá budova u bl. 632). Rodič musí předložit občanský průkaz. Maximální doba hlídání jsou 4 hodiny. Dítě musí být zdravé. Vyzvedává ho stejná osoba. Miniškolka může dítě odmítnout, když jeví známky nemoci, když je plná kapacita (5 dětí) nebo když rodič podváděl a během předchozího hlídání si nehledal práci. Do Miniškolky mohou dát své děti i rodiče, kteří přijdou do centra hledat práci na internetu. Partnerem Miniškolky je Oblastní charita Most. U částečně zaměstnaných matek lze domluvit vyzvednutí dítěte v běžné školce terénním pracovníkem a jeho umístění do Miniškolky. Děti se mohou adaptovat v mateřském centru Barborka, které sdružení provozuje ve stejné budově.