Vandalismus, špatné občanské soužití mezi Romy a starousedlíky, úpadek sídlišť a další potíže dostal na starost nový radniční orgán. Mostecké zastupitelstvo ve čtvrtek 19. září vytvořilo výbor pro mapování a eliminaci negativních sociálních jevů. Začne pracovat 1. října a jeho vznik podpořila i opozice.

Do roku 2022 budou členy výboru náměstkyně primátora Markéta Stará (ProMost), zastupitelé Patricie Prokešová (ANO), Radek Belej (KSČM), Roman Houska (ODS), Jan Hrubeš (PaZ) a Irena Čapková (SMM). Předsedou zastupitelé zvolili radního Jiřího Nedvěda z vládního hnutí ProMost. „Jsem rád, že došlo k politické shodě,“ sdělil primátor Jan Paparega (ProMost).

Bouchnout do stolu

Výbor je podřízený zastupitelstvu, bude přijímat podněty od zastupitelů a obyvatel Mostu a navrhovat opatření na řešení sociálních problémů. Podle schváleného statutu by měl spolupracovat s městskou policií, Policií ČR a úřadem práce. Výbor se musí scházet pravidelně, nejméně jednou za půl roku, a jeho jednání budou neveřejná. Lze ale udělat výjimku a přizvat třeba odborníky.

„Věřím, že výbor bude akční. Sociální problémy by měly být nejdůležitějším tématem města,“ uvedl Daniel Drtík (ODS).

Motorkáři - ilustrační foto
Motorkáři pojedou Mosteckem a Středohořím. Při tom pomohou nemocným dětem

Podle Jana Schillera (ANO) je zřízení výboru přínosem, ale měl by se soustředit na praxi, ne na vytváření dalších dokumentů. „Další analýzy nám moc nepomůžou. To, že máme problém, víme,“ zmínil Schiller. Dodal, že zastupitelé nemohou být pořád korektní. „Musíme bouchnout do stolu, ne se o sociálních problémech jen bavit,“ řekl Schiller. Podle Martina Domína (SMM) je řada opatření už připravena. „Doufám, že se začnou realizovat,“ sdělil.

Předseda výboru upozornil, že cílem je vytvořit novou diskusní platformu, která bude zastupitelstvu doporučovat změny k lepšímu. „Sociální situace v Mostě je nejpalčivějším problémem. Z podnětů vzniknou návrhy řešení, které budeme chtít zavést do praxe. Pak zhodnotíme jejich dopad,“ sdělil Nedvěd.

Premiér Andrej Babiš
Premiér Babiš vysadil lípu v Horním Jiřetíně. Zalíbil se mu vznik nových jezer

Luděk Prošek (PaZ) prosazoval, aby se předsedou výboru stal Jan Hrubeš, který má pro sociální oblast větší kvalifikaci než dopravní inženýr Nedvěd. Prošek vyčetl Nedvědovi, že nedávno jako radní veřejně prohlásil, že se nebude bavit s dlužníky. „Nešlo o dlužníky všeho typu, ale o dlužníky, kteří neplatí městu nájemné za byty,“ namítl Nedvěd.

Podle něj není nutné, aby předseda výboru byl odborník, ale měl by být schopen si odborníky vyslechnout. „Cítil jsem potřebu se sociálními problémy zabývat. Už delší dobu se na mě lidé obracejí se svými nápady,“ dodal Nedvěd. Jeho uvedení do funkce podpořila většina zastupitelů. „My za ním stojíme. Je iniciativní a chce se toho ujmout. Zatím mu můžeme věřit,“ řekl Drtík.

Ilustrační foto
Topná sezona v Mostě i Litvínově začala. O několik dní dříve než loni

Dosud mělo město Most dva výbory - kontrolní a finanční. Člen nového výboru bude brát měsíční odměnu 651 korun, předseda 2 352 korun. Na prvním jednání by si měli určit plán práce a termíny schůzí. Název výboru se měnit nebude. Hrubeš doporučoval přejmenování na bezpečnostní a sociální výbor, aby zahrnul i další témata, například pomoc obětem trestných činů, ale s návrhem neuspěl.

Seznam členů výboru pro mapování a eliminaci negativních sociálních jevů je už na webu města, kde jsou jejich fotografie a e-mailové kontakty.

Zastupitelé se ve čtvrtek sešli po čtvrtletní pauze, protože během letních se zasedání nekonala.