V bloku 11 nedaleko mostecké nemocnice se otevřela nová pošta Most 3. Původně byla v nechvalně proslulém bloku 5, kde se netopilo. Česká pošta pobočku koncem roku 2012 dočasně zrušila. Lidé sepsali petici, že pobočku chtějí jinde, ale poblíž. Čekali na ni dva roky. Teď je v bloku 11. ve stejné čtvrti.

Pošta v bloku 735 za pár týdnů zanikne Obyvatelům velkého sídliště nepomohly ani písemné protesty. Nejbližší pošta je v Kahanu, kde už končí nedoručené zásilky v obvodu Most 4. Zásadní změny sítě poštovních poboček v Mostě se chystaly několik let. Loni skončila pošta Most 9 v Souši. Zároveň posílila pobočka v obchodním domě Tesco (delší provozní doba včetně neděle a širší nabídka služeb). Nejvíce se změny dotkly lidí, kteří v Souši pobírají důchod a vyzvedávali si ho osobně přímo na poště. „Rušení poboček se nám sice příliš nezamlouvalo, ale jsme rádi, že bude alespoň kompenzováno zkvalitněním služeb na ostatních pracovištích. Pokud by v budoucnu Česká pošta přišla s dalším návrhem na rušení svých poboček ve městě, tak bychom s tím měli problém,“ komentoval v v květnu 2013 plánované změny tehdejší primátor Vlastimil Vozka.

„Znovuotevření bylo nejen v zájmu České pošty, ale je také součástí dohody s Magistrátem města Mostu,“ sdělila Mosteckému deníku mluvčí České pošty Marta Selicharová. „Je to tu krásné. Jsme moc spokojené,“ svěřily se pošťačky. „Mám to blízko bydliště, není tu takový ruch a je tu příjemné domácké prostředí,“ sdělil Mostečan Zdeněk Farský.

Pošta funguje v novém jednotném grafickém a interiérovém stylu a má rozšířené hodiny pro veřejnost (8-11 hodin, 13-17.30 hodin). Původně sloužila jen do pěti večer. Poskytuje všechny standardní služby, nově jsou tam ukládány nejen listovní, ale i balíkové zásilky. Jsou tam i Czech POINT a terminál Sazka.

Lidi budou nadávat

Na opačné straně Mostu, na sídlišti Liščí Vrch, obyvatelé důvod k radosti nemají. Za pár týdnů tam skončí pošta Most 4 v bloku 735. Státní podnik to nazývá jemněji: k 1. říjnu se sloučí pošta Most 4 s poštou Most 11 (v Kahanu) do jedné pošty Most 11. I to je součást dohody s magistrátem z jara 2013, kdy se řešila změna sítě poboček České pošty v Mostě.

„Nesouhlasím s tím,“ zlobí se Andrea Nováková. Proč nechce přijít o poštu? Je nejblíže, je s ní spokojena a je v ní moc příjemná paní pošťačka. „Lidi budou zase nadávat,“ dodává jedna z obyvatelek paneláku.

O rušení pošty Most 4 se hovořilo už v roce 2010. „Byly dvě petice. I já to podepsala. A naproti celý panelák,“ vzpomíná prodavačka z večerky v sousedství.

Podle České pošty návštěvnost pobočky klesala a cílem změn je efektivnější a kvalitnější poskytování služeb. Další zásadní změny do konce roku 2014 neplánuje.