V borovicovém háji mezi radnicí a hotelem vznikne do dvou týdnů osvětlené mobilní kluziště s mantinely, půjčovnou bruslí a nezastřešenou ledovou plochou o rozměrech 30 krát 15 metrů. Město novinku koupilo za více než 2,5 milionu korun.

Areál zprovozní v pátek 1. prosince, kdy na sousedním 1. náměstí začnou Vánoční trhy. „Kluziště velmi zvýší jejich atraktivitu a oživí centrum města, které by nemělo být v zimě vylidněné,“ řekl náměstek primátora Marek Hrvol. Za hodinu bruslení návštěvníci zaplatí 30 korun. Provoz stadionku a úpravu ledu zajistí Sportovní hala Most. „Dopolední hodiny pro bruslení nabídneme mateřským a základním školám,“ uvedla náměstkyně primátora Markéta Stará.

Podle předsedkyně oddílu Krasobruslení Most Moniky Kordíkové může nová atrakce pod širým nebem zvýšit zájem o krasobruslení. Oddíl chystá na kluzišti během Vánočních trhů několik exhibičních vystoupení, které přizpůsobí nestandardně malé ploše. „Pro naše děti to bude zpestření v době závodů,“ dodala Kordíková.

Led je pro ně ideální povrch. Plast by jim zkomplikoval přípravu na soutěže, protože by musely nože bruslí přebrousit.

Kluziště bude v centru sloužit celou zimu, pak se rozebere a uskladní pro příští sezonu. S deskami ze speciálního plastu se dá využít na bruslení i v létě a na jiném místě. Město proto plánuje zprovoznění při dalších akcích. Nejprve uvažovalo o pronájmu kluziště, ale koupě vyšla výhodněji.

Radnice tuto rezervní stavební parcelu vybrala, protože je jedinou vhodnou rovinkou u náměstí. Háj však nezanikne. Kvůli kluzišti se pokácí jen osm ze 48 borovic. Materiál z odstraněných stromů využijí školy na výrobu vánočních dekorací, zbylé borovice kolem kluziště ozdobí světla, která ho propojí s trhy a občerstvením. Po demontáži stadionku chce radnice volnou plochu využít třeba pro společenské akce.

Vánoční trhy potrvají do 22. prosince. První krasobruslení bude v neděli 3. prosince od 16 hodin, kdy se na náměstí rozzáří hlavní vánoční strom. Trhy nabídnou také jarmark, koncerty, tanec, vánoční dílny, kolotoče, Ježíškovu poštu, promítání filmů a 13. prosince akci Česko zpívá koledy s Deníkem.