K polopodzemním kontejnerům v mostecké Stovce přijíždějí popeláři a začnou uklízet odpad pohozený vedle sběrných nádob. Podobná práce, která zdržuje vyklápění běžných popelnic, je čeká i v dalších ulicích. Přitom když se před lety polopodzemní kontejnery v Mostě zaváděly, radnice jako jednu z výhod uváděla, že novinka zlepší pořádek ve městě.

„Problémem je stav okolo nich, který je zcela neudržitelný a týká se nejen sociálně vyloučených lokalit. Lidé si zvykli vyhazovat odpad na zem,“ upozornil zastupitel z opozičního Sdružení Mostečané Mostu Luboš Pitín. Vzdal poklonu popelářům, kteří musejí nepořádek sbírat. Podle zastupitele selhává pouliční dozor a smetí by se měli více věnovat strážníci. Pitín také navrhuje nasazení mobilních kamer na místa, kde se nešvar pravidelně opakuje. Předpokládá, že řada obyvatel by si nechala dát kamery na okna, aby pomohli vandaly a nepořádníky usvědčit.

Na druhý vánoční svátek, 26. prosince, zachvátily plameny kolem osmé hodiny ranní kontejner na odpadky v mostecké ulici K. H. Máchy.
V ulicích Mostu hoří popelnice, loni skoro stovka! Žháři spravedlnosti unikají

Podle primátora Jana Paparegy (nez. za Severočechy Most) je kontrola nakládání s odpadem součástí hlídkové činnosti. Pokud ale strážníci někoho nechytí přímo na místě, jak dává odpad mimo kontejner, nemohou viníka určit. „Město je veliké a není v silách strážníků vše uhlídat. Přesto to nebereme na lehkou váhu,“ uvedl primátor. Použití přenosných kamer obyvateli označil za problematické kvůli ochraně osobních údajů.

Městská policie se spoléhá na pevné monitorovací kamery na domech, na oznámení na linku 156 a na pozornost hlídek. Obvykle odhalují vyhazování starého nábytku a ukládají pokuty. Loni dokonce chytili v Javorové ulici dva lidi najednou. Telefonicky na ně upozornil anonym. „Naše hlídka na místě zjistila dvě pachatelky. Ke kontejnerům na komunální odpad odložily dvě židle a jeden stolek,“ uvedl mluvčí městské policie Vlastimil Litto.

Sociálně vyloučené sídliště Stovka v Mostě 4. září ráno. Popeláři sbírají nepořádek u kontejnerů a stráže hlídají.
Druhý Chánov je stále neklidný

Radnice bude přesto v instalaci polopodzemních kontejnerů pokračovat, protože se osvědčily. Letos pro ně vytvoří šest nových stanovišť na komunální odpad, papír, sklo a plasty mezi bloky 89 a 90, 90 a 91, 92 a 93 a 93 a 94, u bloku 221 a v ulici Ve Strži. Nyní je Mostě 46 stanovišť.

Z odpadu vyrobí teplo

V budoucnu má směsný komunální odpad z Mostu a dalších měst kraje končit v plánované spalovně EVO v Komořanech, kde se z něj bude vyrábět teplo a elektřina. Projekt podpořilo i krajské město, které se společností United Energy uzavřelo v únoru dohodu o spolupráci. „Ústí nad Labem získá další možnost využití směsného komunálního odpadu, který zbyde po vytřídění využitelných složek,“ poznamenala primátorka krajského města Věra Nechybová.

Sběrač odpadu v Mostě.
Lidé vykrádají i popelnice. Zkušení si vydělají měsíčně přes deset tisíc

Směsný komunální odpad nebude možné po roce 2024 ukládat na skládkách. Přeměna na energii v moderním zařízení pro energetické využití odpadů je podle primátorky Nechybové jedním z řešení, které ušetří uhlí či zemní plyn a má tedy velký smysl.

„Dohoda je koncipována jako časově neomezená a bezúplatná. Ani jedna ze smluvních stran nebude požadovat po druhé smluvní straně jakékoli finanční plnění,“ sdělila mluvčí spalovny EVO Miloslava Kučerová.