Na odběrovém stanovišti u mostecké nemocnice si od čtvrtka 19. března do úterý 24. března nechalo udělat test na popud hygieniků 154 lidí a ve středu 25. března bylo v plánu 32 odběrů. Stanoviště, které slouží objednaným pacientům z okresů Most a Louny, je v provozu od 8 do 16 hodin a lze do něj vjet autem.

Pokud počet nemocných výrazně stoupne a infekční oddělení v Ústí nad Labem se zaplní vážnými případy, mostecká nemocnice by pomohla. „Plán máme, ale zatím to není na pořadu dne,“ řekl ředitel zdravotní péče Petr Najman. Nemocnice od začátku března přijala řadu preventivních opatření. Zakázala návštěvy u lůžek, omezila operace a zavedla roušky. Na vstupu do nemocnice lidi třídí zvláštní služba s teploměry a dotazníky. U schodů před poliklinikou nechali zdravotníci vylepit obří plakát s nápisem: „Děláme pro vás maximum, omezte, prosím, návštěvu lékaře na nezbytné minimum. Chráníte sebe i zdravotníky. Děkujeme na pochopení.“

Nemocnice nyní spotřebuje tisíce jednorázových roušek za týden. Přestože využívá i bavlněné od dobrovolníků, hygienické ústenky pro okamžité použití jsou pro lékaře a pacienty nezbytné. Dvanáct tisíc ústenek proto přivezli do nemocnice zástupci komořanské teplárny. Tyto roušky koupila v Číně její mateřská společnosti EPH společně s partnerskou skupinou J&T. Letadlem přepravily do ČR celkem 1 milion roušek. Šlo o první část z dodávek, na které obě firmy vyčlenily přes 215 milionů korun. Dodávku rozdělily rovným dílem mezi Česko a Slovensko.

Mostecko z daru dostalo prvních 39 tisíc roušek. Kromě nemocnice si část převzala města Most a Litvínov, která je rozdělí mezi sociální služby, seniory, hospic, strážníky či technické služby.

Prvního nakaženého obyvatele ve středu 25. března odpoledne oznámilo město Most a třetího město Litvínov. Podle radnice byl v karanténě a jeho onemocnění souvisí s prvním případem v Litvínově. U mosteckého pacienta hygienici zjišťují, s kým byl ve styku. U všech čtyř nakažených úřady hlásily mírný průběh onemocnění.

V Ústeckém kraji je dosud 51 případů prokázaných onemocnění, přičemž jediným okresem, kde ještě žádný nakažený není, je okres Louny. Všichni čtyři dosud uzdravení lidé jsou z Děčínska. Vyplynulo to ze zasedání pandemického štábu Krajské zdravotní (KZ).  "Zdravotníci své úkoly zvládají dobře a lidé, kteří na ně přicházejí, spolupracují,“ sdělil generální ředitel KZ Petr Fiala. Její pandemický plán počítá v případě potřeby s postupným navyšováním akutních lůžek pro pacienty s Covid-19 v každé z pěti nemocnic KZ včetně mostecké.

Koronavirus v Česku