V Mostě klesá registrovaná kriminalita. Policie od ledna do listopadu řešila 111 násilných trestných činů, což bylo o deset případů méně než loni ve stejném období. Jedná se hlavně o loupeže, ublížení na zdraví, nebezpečné vyhrožování a omezování domovní svobody. U majetkové kriminality klesl počet deliktů z 913 na 823 případů. Jsou to zejména kapesní krádeže, krádeže věcí z aut, bytů, obchodů a sklepů nebo poškození cizích věcí.

Policie Deníku oznámila zlepšování bezpečnosti už po prvním pololetí. Příznivý trend tak dále pokračuje. „Je to spojeno s tím, že jsme přijali řadu bezpečnostních opatření a více jsme se zaměřili na sociálně vyloučené lokality, kde rychle reagujeme na protiprávní jednání,“ uvedla mostecká policejní mluvčí Ludmila Světláková. Další příčiny klesající zločinnosti budou analytici hledat po Silvestru, kdy statisticky uzavřou celý rok a začnou připravovat pro radnici souhrnné hodnocení.

V bezpečnostní zprávě za rok 2018 se budou muset vypořádat s protichůdnými tendencemi, například při klesající nezaměstnanosti přibylo ulic, kde se lidé necítí bezpečně a úřady tam kvůli větší koncentraci problémů omezily výplatu dávek.

Nová fakta může odhalit anonymní průzkum pocitu bezpečí, který spustila městská policie. Ta se opět zaměřila na subjektivní vnímání kriminality. Pomocí papírového i internetového dotazníku se ptá obyvatel, kterým místům se vyhýbají, zda mají strach třeba z narkomanů, bezdomovců a part hlučné mládeže nebo jestli byli obětí zločinu. Otázek „na tělo“ je 29. „Z průzkumu se dozvíme, co obyvatele nejvíc trápí a čím jim můžeme nejvíce pomoci,“ uvedl ředitel městské policie Jaroslav Hrvol.

Nové kamery i služebna asistentů

Na základě posledního šetření vznikla na nádraží a v bloku 525 služebna asistentů prevence kriminality a v kritizovaných lokalitách Stovka a M. G. Dobnera se objevily nové kamery s nočním viděním a záznamem pro dokazování přestupků a trestných činů, což má část pachatelů odradit. „Zvýšili jsme také ostrahu v parcích, protože jsme zjistili, že se lidé na těchto místech necítí bezpečně,“ dodal Hrvol.

Průzkum skončí 4. ledna a jeho výsledky ukážou, zda strach Mostečanů roste či klesá jako čísla v policejních statistikách. Pořízení průzkumu bylo součástí volebního programu hnutí ProMost, které ovládá radnici. Hnutí slíbilo, že chce do roku 2022 zefektivnit práci městské policie, zlepšit její vztahy s veřejností a zřídit stálý 24hodinový dohled pěších hlídek v nejproblémovějších lokalitách města, kde hodlá nově nasadit tzv. správce, kteří mají hlídat i parky.

Opozice trvá na tom, že bezpečnostní situaci by zlepšilo zrušení všech heren ve městě. Odvolává se na novou analýzu, kterou v pondělí politikům poslal předseda klubu zastupitelů Pirátů a Zelených Jan Hrubeš. „Analýza hovoří ve prospěch nulové tolerance v případě Mostu, a to v kontextu jeho sociálních problémů, nezaměstnanosti či zadluženosti obyvatel,“ řekl Hrubeš. Zelení a Piráti podpoří hnutí ANO, které se ve čtvrtek zřejmě pokusí prosadit hlasování o vyhlášce zakazující herny a kasína v celém Mostě.