Výška plevele mezi radnicí a hotelem v centru Mostu už překročila 165 centimetrů. Dvou metrů ale asi nedoroste, protože do prostoru, kterým procházejí i zahraniční hosté a kde bylo loni venkovní mobilní kluziště, vstoupí na podzim stavební dělníci. Zanedbané zákoutí s písčitým povrchem, lavičkami a cestičkami mezi borovicemi začnou rekonstruovat. Radní schválili vyhlášení veřejné zakázky na revitalizaci parkové plochy.

„Stavební úpravy se týkají jen části areálu,“ upozornila mluvčí radnice Alena Sedláčková. Vítězná firma převezme úsek přiléhající k 1. náměstí, tedy tu část parčíku, v níž se bude opět bruslit. Zbylé území navazující na Repre se udělá později.

Aktuální zakázka zahrnuje například změnu povrchu a polohy chodníků, rozvody elektřiny pro osvětlení areálu a vodovod. Na inženýrské sítě se napojí mobilní stánky. Město bude chtít od soutěžících firem předložení dvou variant, jednu pro dlažební kostky z betonu a druhou pro povrch ze žuly. Odhadovaná cena je proto 7,5 milionu nebo 9 milionů korun. V zimě bude nová zóna sloužit bruslení, v teplejším období má poskytnout zázemí pro kulturní akce.

Bruslařům se první upravené prostranství otevře na přelomu listopadu a prosince. Plán zprovoznění kluziště s půjčovnou bruslí se bude ladit s termínem rozsvěcení vánočního stromu a svátečním programem na 1. náměstí.

Hřiště na Šibeníku

Nebude to jediná novinka pro volnočasové vyžití. Dříve než kluziště vznikne v sousedním parku Šibeník za více než půl milionu korun speciální hřiště.

Hřiště bude zahrnovat posilovací sestavy a překážky, kde by mládež mohla trénovat i parkour, což je akrobatické překonávání bariér. „Mám spoustu kamarádů, kteří dělají parkour ve městě, kde si o nich ale někteří lidé myslí, že při skocích ničí lavičky. Sem by je to mohlo přitáhnout,“ řekl na Šibeníku 14letý Jakub.

Sportovní plácek bude na palouku, kde je teď cvičební konstrukce s hrazdičkami. Kdysi tam mladí chodili na betonové prolézačky, které město kvůli zchátrání nechalo zbourat.

Stavba nového hřiště začne po výrobě prvků, dodavatel v úterý 21. srpna podepsal smlouvu. Tato investice není součástí projektu na lanové centrum s rozhlednou, které má jiná firma postavit v příštím roce asi o 200 metrů dál.

Z velkých investic do sportu je v plánu také rekonstrukce ledové plochy zimního stadionu. Vybrané firmě město zaplatí přes 40 milionů korun, část chce ale pokrýt z dotace Státního fondu životního prostředí, o kterou zažádalo. Opravovat se bude ve dvou etapách, druhá se chystá na příští rok během hokejového volna.

Modernizace technologie chlazení sníží množství čpavku a umožní využít odpadní teplo. Vymění se i mantinely, hráčské a trestné lavice a nevyhovující elektroinstalace strojovny. Nová vzduchotechnika má odvlhčit prostor ledové plochy, kde se tvořila mlha.