Podle legendy spí v hoře Špičák strážci Mostu, místní obdoba blanických rytířů. Dosud opomíjená hora, která se tyčí nad rudolickými vinicemi a braňanským letištěm do nadmořské výšky 399 metrů, se má stát další turistickou atrakcí města. A nejen ona. Mostecká radnice chce získat od Evropské unie peníze na vybudování čtyř vyhlídkových míst. Jedno bude na Špičáku, druhé na Hněvíně, třetí na hipodromu a čtvrté na Střimické výsypce.

Lidé by z výšky neměli vidět krajinu poškozenou průmyslem, ale nejzajímavější scenérie mezi Poohřím, Českým středohořím a Krušnými horami, které přitahují i filmaře.

Součástí mosteckého projektu bude vybudování rozhledny na Resslu a pořízení čtyř elektronických zvukových průvodců. Dva budou sloužit návštěvníkům hradu Hněvín, dva návštěvníkům kostela Nanebevzetí Panny Marie a jeho okolí. Celkové náklady se odhadují na zhruba patnáct milionů korun.

S rozhlednou na Resslu vznikne i doplňková infrastruktura – komunikace, veřejné osvětlení od koupaliště a parkoviště u rozhledny.

Vyhlídková místa na Špičáku, Hněvíně, hipodromu a výsypce nebudou klasickými rozhlednami. „Měly by tam být vybudovány altány, případně takzvaná pikniková místa, kde by mohli lidé posedět,“ sdělila náměstkyně primátora Hana Jeníčková. Počítá se i s informačními cedulemi.

Podle náměstka primátora Luboše Pitína se výhodnou polohou Mostu k výhledům do krajiny zabývají i místní školáci, kteří v soutěži GIS Expert 2008 zpracovávají různé prezentace pomocí geografických informačních systémů. „Jeden poster vysvětluje mimozemšťanům, odkud a kam je z Mostu vidět,“ upozornil na originální práci školáků Pitín, člen poroty.

Projekt rozhledny, vyhlídkových míst a průvodců chce město realizovat v období let 2010 až 2011. Plán přihlásí do operačního programu NUTS II Severozápad (prioritní osa 4 – Udržitelnost a rozvoj cestovního ruchu), který umožňuje žadatelům čerpat dotační prostředky na budování a rozvoj atraktivit a infrastruktury cestovního ruchu.

Plán výstavby rozhledny a vyhlídkových míst se shoduje s předpokládaným termínem napuštění velkolomu mezi Hněvínem a Špičákem. Budoucí jezero Most se bude plnit vodou přibližně tři roky a skončí zřejmě v roce 2011. Mostecké jezero zabere plochu 311 hektarů a bude větší než Máchovo jezero, které má „jen“ 285 hektarů. Z obou kopců by měli turisté vidět v budoucnu nejen jezero s plachetnicemi a přístavištěm, ale i pravoslavný kostel či nově vysázené lesy