Znáte ve svém okolí lidi, kteří dělají svou práci dobře, ve volném čase pomáhají druhým nebo aktivně reprezentují Most v tuzemsku či cizině? Pokud chcete, aby se o nich vědělo a dostali za inspirativní činnost odměnu, můžete je nominovat na Cenu města Mostu za rok 2018. Písemné návrhy lze od středy 2. ledna předávat radnici, která bude přijímat nominace do konce května.

Cenu, která se udělovala významným místním osobnostem i před rokem 1989 a patří k ní finanční prémie 25 tisíc korun, obvykle získávají lékaři, umělci, trenéři či různí odborníci. „Podstatné je, aby návrh na ocenění neobsahoval jen jméno, ale i důvod, proč by měla doporučená osobnost cenu dostat,“ upozornila mluvčí mostecké radnice Alena Sedláčková.

Podání návrhu je snadné, není na to žádný úřední formulář. Zájemci mohou poslat nominaci e-mailem, běžnou poštou nebo vše předat na papíře osobně odboru školství, kultury a sportu, který sídlí v budově radnice na 1. náměstí. Kompletní seznam jmen nominovaných s popisem jejich zásluh obdrží k projednání orgány města. Jednoho či několik kandidátů by mělo schválit zastupitelstvo letos na podzim.

V minulosti se několikrát stalo, že cenu zastupitelé vůbec neudělili nebo místo jedné či několika osobností ocenili kolektiv, například ženský pěvecký sbor Clavis Cordium a Dámský házenkářský klub Baník Most.

Ocení psychologa Josefa Šikla

Cenu za rok 2017 obdrží za dlouholetý přínos 82letý psycholog a pedagog Josef Šikl, který před čtyřiceti lety pomáhal zakládat v Mostě poradnu pro manžele a páry.

Zastupitelstvo o udělení ceny za minulý rok rozhodlo před třemi týdny, kdy vybíralo ze třinácti kandidátů. Na seznamu nominovaných byli kromě Šikla také mladý houslista a vítěz světové soutěže v New Yorku Milan Al-Ashhab, akademičtí malíři Karel Bořecký (in memoriam), Helena Ambrosová a František Segert (in memoriam), majitelka rehabilitačního zařízení Jaroslava Cichá, lektorka tance Kamila Hlaváčiková, patriot a publicista Miroslav Hrabák, bývalý ředitel knihovny a politik Tomáš Ondrášek, lékařka Milena Sinkulová, dlouholetá funkcionářka Klubu českých turistů Růžena Streiftauová, trenér bojových sportů Petr Václavík a Festivalový orchestr Petra Macka.

Podle zastupitele Tomáše Ondráška (SMM) by se cena neměla přednostně udělovat za dobrý výkon v běžném pracovním poměru, v němž je odměňování v kompetenci zaměstnavatelů. „Cenu města Mostu by měla dostat osoba, jejíž činnost přesáhne svým významem hranici regionu. A ještě vyšší hodnotu má, když to dělá ve svém volném čase, bezplatně a dobrovolně,“ uvedl Ondrášek.

Podle oficiálního statutu je Cena města Mostu hlavně morálním oceněním za výrazná umělecká, vědecká a jiná díla, která mají vztah k městu Most, a za přínos k rozvoji města ve všech oblastech života.

Město Litvínov podobnou cenu nezavedlo, ale může udělit titul Čestný občan.