Z reproduktorů v Domově pro seniory Barvířská zazní hlas recepčního. „Dnes mají svátek Izabely. Přejeme jim vše nejlepší a hrajeme jim písničku,“ prohlásí moderátor vnitřního rozhlasu a pouští babičkám a dědečkům příjemnou melodii.

HUDBA POVZBUZUJE

V přízemí, kde ve zvláštním režimu pečuje personál o seniory s demencí, hudba povzbuzuje. Starost o chronicky duševně nemocné, kteří nejsou soběstační, je náročná. Všech 31 lůžek je obsazených, v pořadníku čeká přes 80 žadatelů. Pomoci by měl nový Domov Alzheimer, jeho projekt však čelí kritice.

Podle ředitele Městské správy sociálních služeb Martina Strakoše je nynější stav jen špičkou ledovce. „O dalších 20 lidí s projevy demence pečujeme v běžném režimu a noví budou přibývat,“ tvrdí. Odhaduje, že v budoucnu bude s různými typy demence potřebovat v Mostě pomoct několik set lidí, což městská správa sama bez dalších dotací a zaměstnanců nezvládne.

Strakoš proto vítá výstavbu Domova Alzheimer, který vznikne rekonstrukcí a pronájmem bloku 60 u bývalých kasáren. „Není to pro nás konkurence, cokoli lidem pomůže, je dobré,“ dodává Strakoš.

Radnice a její společnost Mostecká bytová, která je investorem Domova Alzheimer, přitom odráží nařčení, že schválený projekt je neefektivní.

Začalo to v únoru, kdy opoziční zastupitel Luboš Pitín (SMM) navrhl odvolat primátora Jana Paparegu (nezávislý za Severočechy Most) i kvůli předraženému záměru na Domov Alzheimer. Primátor se od nařčení distancoval, ale za měsíc dostal jako všichni zastupitelé a novináři dopis, v němž jeho autorka Karla Benešová záměr zpochybňuje, protože podle ní není v zájmu Mostečanů.

„Proč má tato akce stát neskutečných 100 milionů korun? Proč má toto zařízení provozovat společnost ze Středočeského kraje?“ ptá se v dopisu plném otázek a doplňuje, že ze strachu z mafiánských praktik uvedla pouze své přechodné bydliště, když žádala Mosteckou bytovou o odpovědi.

135 MILIONŮ

Primátor zapochyboval o věrohodnosti dopisu, ale Deníku slíbil písemnou reakci. „Vydáme k tomu prohlášení,“ uvedl Paparega. Jeho kancelář pak rozeslala médiím rozsáhlou analýzu projektu, kterou zpracovala Mostecká bytová. Podle jejího ředitele Jaroslava Kudrličky je celá investice pro město výhodná a je v zájmu obyvatel, což dokládá ve zprávě o přípravě domova, jeho ekonomice a budoucím provozu.

O záměru město rozhodlo v roce 2013, projektant cenu domova s 96 lůžky odhadl na 135 milionů korun. Vítězem veřejné zakázky se stala společnost Metall Quatro s nabídkovou cenou 89,9 milionu korun bez DPH. Rekonstrukce bloku začne letos a potrvá rok. Provozovatelem bude ústav Domov Alzheimer Roztoky u Prahy, Most mu službu nebude dotovat, čímž podle analýzy radnice ušetří ročně šest milionů korun. Pronájmem objektu na 20 let získá Mostecká bytová 40 milionů korun.

„Nejedná se o pouhou opravu roky neudržovaného domu, ale o výstavbu moderního zařízení, které bude připraveno na péči o pacienty trpící Alzheimerovou nemocí a které bude sloužit občanům města desítky let,“ uvedl Kudrlička.

Alzheimerova choroba je degenerativní onemocnění mozku projevující se ztrátou nervových buněk v některých jeho částech. Jedná se o nejčastější typ demence, tedy ztrátu poznávacích schopností, postihuje zejména osoby starší 65 let. Choroba je v současnosti nevyléčitelná.