Během několika hodin intenzivního zasvěcování poznali diváci divadlo jako nikdy předtím. „Je to paráda! Nádhera,“ netajila nadšení jedna z účastnic, když její manžel dostal paruku a mířil s dalšími nadšenci přes sklady kostýmů a rekvizit dolů na scénu. Tam smích a potlesk nabral na síle.

Každá z pěti skupin diváků, která prošla divadelním rychlokurzem, zahrála před ostatními úryvek z vybraných her, například pasáže z lechtivé komedie Brouk v hlavě, z netradičního Hraběte Monte Cristo či z hrabalovského Krasosmutnění. „Byl to skvělý večer. Mám z toho velkou radost,“ řekl herec a moderátor Tadeáš Horehleď, který pořad vymyslel s kolegou Lukášem Komínkem.

Poznáváte vilovou čtvrť na Mostecku?
FOTOHÁDANKA z Mostecka: Poznáváte vilovou čtvrť? Patří k nejhezčím ve městě

Organizace nebyla snadná také logisticky. Divadlo je labyrintem chodeb a místností a týmy se musely v omezeném čase na všech stanovištích, včetně maskérny a zvukové kabiny, plynule střídat, aby se nakonec sešly na nesoutěžní přehlídce. Umělecký šéf Jiří Rumpík, který s hercem Marcelem Rošetzkým doprovázel pátý tým, zářil v hledišti spokojeností. „Lidi jsou nadšeni,“ uvedl a pochválil své mladší kolegy za tvořivost a nové podněty. Poslední představení skončilo v půl jedenácté v noci ze soboty na neděli.

Noc divadel se v ČR koná od roku 2013 a upozorňuje na význam tohoto umění pro společnost. První Noci divadel se zúčastnilo přes 80 souborů z 24 českých a moravských měst a účast překonala 40 000 návštěvníků. Letošní ročník se konal na téma Proměna u příležitosti 100. výročí úmrtí spisovatele Franze Kafky.