„Dýchá se mi hůř než jindy,“ říká v pátek ráno 76letá Růžena Lidnerová. Svítí slunce, ale je smog. V ovzduší je třikrát víc prachu než je zdravotní limit. Na celostátní mapě kvality ovzduší naskakuje Mostu nejhorší značka: černý puntík. Uhelné továrny musí omezit provoz. Babička Lidnerová o smogu ví. Měla by zůstat doma, ale musela k lékaři. Kolem ní projíždějí kolony aut. I staré vozy, které vyfukují nejvíce kouře.

„Žádáme řidiče automobilů, aby pokud možno nevyjížděli,“ opět vyzývaly motoristy pomocí internetu a médií městské úřady a Ústecký kraj. Zplodiny z aut zhoršují prašnost a zesilují škodlivost smogu vypouštěním oxidu dusičitého. Na auta se ale žádná povinná regulace nevztahuje. Zákonodárci ještě neschválili pravomoc radnicím vyhlašovat alespoň nízkoemisní zóny, tedy oblasti ve městech, kam nesmí vjíždět starší auta s vyššími emisemi. Toto omezení již platí v řadě měst západní Evropy.

Ovzduší v Ústeckém kraji bude zřejmě velmi špatné i v dalších dnech. Meteorologové dnes kvůli vysoké koncentraci prachu vyhlásili signál regulace a odhadují, že se situace v příštích dnech nezlepší. Stav regulace je v kraji vyhlášen už potřetí tuto zimu a je možné, že tentokrát potrvá nejdéle ze všech, řekl ČTK Radek Tomšů z ústecké pobočky Českého hydrometeorologického ústavu.

„Když je smog, řidiči by určitě mohli omezit jízdy. Omezím se i já,“ říká Markéta Obrtlíková, matka dvou dětí a řidička. Autem jezdí málo. „Kupuji něco těžkého, co by nešlo vzít do autobusu, proto používám auto,“ vysvětluje řidička Martina Egerová.

V Ostravě je během smogu MHD zdarma. Sedmnáct korun za jednu autobusovou jízdu v Mostě je podle některých řidičů moc. Jedni se domnívají, že bezplatná MHD v době smogu by snížila počet jedoucích aut, jiní tvrdí, že by se nic nezměnilo.

„MHD je v Mostě solidní. Autobusem se dostanete skoro kamkoliv,“ myslí si 35letá Kateřina. Je řidička, ale auto už nemá. „Částečně i proto, abych nezhoršovala životní prostředí,“ svěřuje se.

Podle primátora Mostu Vlastimila Vozky město zvýhodňuje cestování MHD dostatečně. Informovanost o smogu mají od března zlepšit cedule za skly autobusů a tramvají.

Nedávné průzkumy veřejného mínění prokázaly, že pro lidi životní prostředí už není prioritou jako dřív. Dva včera oslovení lidé, sice o vyhlášení smogu věděli, ale divili se, že je. „Podívejte, jak je krásně,“ řekl jeden z nich.