U čtyř věžáků za úřadem práce se válejí na chodníku úřední obálky s hlasovacími lístky. V této sociálně vyloučené lokalitě zvané Dobnerovka, čili ulici M. Gelasiuse Dobnera, vzdálené 150 metrů od radnice, nezájem o volby nikoho očividně netrápí. Lidi spíše překvapuje umístění dvou kamer. Malá „tykadla“ na střechách krajních domů jsou novinkou městské policie, která chce mít kritizovanou ulici víc pod kontrolou.

„Tohle tady podle mě už nepomůže. Žijeme tu pět měsíců, ale teď se chceme kvůli Romům přestěhovat jinam, asi úplně mimo Most,“ stěžuje si pod kamerou matka dvou malých dětí. Její manžel pracuje, takže stát jim bydlení nedotuje a bezdoplatkové zóny je při výběru nového bydliště neomezují. „Ty zóny nic neřeší, lidi na dávkách půjdou prostě tam, kam chtějí,“ říká manžel.

Privatizovaná Dobnerovka je součástí obchodu s chudobou. Změna složení obyvatel tu způsobuje neklid a narušuje sousedské vztahy. Proto tu město zakázalo doplatky na bydlení. Kamery jsou další krok k udržení pořádku. Mají odhalit zloděje, vandaly, výtržníky, drogové dealery a násilníky a zajistit důkazní materiál pro státní policii. „Kamery tu vítám, myslím, že je to dobrá věc,“ hájí projekt seniorka, jež bydlí ve věžáku od roku 1964.

Nedávno ji obtěžovaly hlavně hluk a vulgarity početných partiček, které se sdružovaly pod okny. „Teď tu nejsou, možná je to těmi kamerami,“ přemýšlí.

Kamerové body dosud v Dobnerovce chyběly. Město je koupilo díky státní dotaci v rámci programu prevence kriminality. Monitorují nejproblematičtější blok 384, okolí bloků 383, 384, 385, 386 a zároveň umožňují sledovat 1. náměstí, prostranství u úřadu práce, Třech sýrů, Prioru a kulturního domu Repre. „To se bude hodit, až bude probíhat rekonstrukce Repre,“ říká ředitel městské policie Jaroslav Hrvol.

Dobnerovka není jediná zóna, kde posílí dálkový dozor. Dvě nové kamery s nočním viděním začnou hlídat problémovou lokalitu Stovka. Tam je strážníci zaměří hlavně na okolí heren, restaurací a večerek, kde se shlukují podezřelé skupinky. Čtyři kamery stály půl milionu korun a budou zatím ve zkušebním režimu. Na jejich nasazení upozorňují samolepky na stožárech lamp.

Městský monitoring má 76 kamerových bodů. V posledních třech letech prošel modernizací. Různé systémy se sloučily do jednoho a tím se podle Hrvola zefektivnila práce operátorů.

Litvínovská městská policie provozuje čtyři desítky kamer, čtvrtina sleduje Janov. V návrhu rozpočtu na rok 2019 má Litvínov nákup jednoho kamerového bodu pro centrum města. „Je to na základě podnětu občanů,“ vysvětluje velitel městské policie Zdeněk Urban. Zájem státní policie o záznamy z kamer podle něj v posledních letech roste. „Lidově řečeno, dveře se u nás netrhnou,“ dodává.