Když jdete kolem mosteckého aquadromu, za jeho plotem vypadá všechno nově. V moderním areálu z roku 2003 je ale stále něco, co připomíná slavnou éru bývalého termálního koupaliště s jeho padesátimetrovým bazénem, skokanskou věží a kempem pro stany. Je to právě plot, který pamatuje rok 1976, kdy se nekryté bazény otevřely Mostečanům a turistům. Brzy ale i tato zchátralá stavební vzpomínka zmizí. Město se totiž rozhodlo, že starý plot odstraní a nahradí ho novým.

„Původní oplocení už nevyhovuje. Podezdívky jsou zvětralé a popraskané a ocelové prvky zkorodované,“ vysvětlila mluvčí radnice Klára Vydrová. Lepší plot bude dlouhý skoro 700 metrů a umožní zmenšit plochu rekreačního areálu, aby se dal lépe zabezpečit a udržovat. V plánu jsou nové parkové plochy pro veřejnost včetně chodníku u minigolfu. Náklady se odhadují na pět milionů korun a zakázku zajistí pro město jeho technické služby, jež areál provozují.

Výtah pro seniory

Renovovat se bude i na jiných místech. Město znovu vyhlásí výběrové řízení na rekonstrukci výtahu v Domově pro seniory v ulici Antonína Dvořáka. Původní zakázku radnice zrušila, protože tři soutěžící firmy požadovaly kolem 1,8 milionu korun, což bylo víc, než místní samospráva předpokládala. Bude také hledat firmy na rekonstrukci podlahy v Penzionu pro seniory v ulici Ke Koupališti a v Domově pro seniory v ulici Barvířská, kde hodlá investovat necelé tři miliony korun.

Peníze polyká i školství. Mírně podražila výstavba odborných učeben v 7. ZŠ, kde se pro výuku do konce září upravuje půda. Cena stoupla o zhruba 150 tisíc korun.

 

Důvodem zdražení jsou dodatečné práce na popud hygieniků i techniků, kteří požadovali výškově nastavitelné židle pro děti, vylepšení zdvižné plošiny a výměnu analogové ústředny za digitální.

Částečně se změní také nejznámější městská památka z roku 1906. V říjnu chce Most zahájit opravu vstupních věžiček na hradě Hněvín. Jedná se o pilíře, které jsou branou k hradní restauraci. Cihly s poškozenou zvlhlou omítkou nahradí neomítaný lomový kámen, čímž se město vrátí k původnímu architektonickému vzhledu hradu před jeho plošnou rekonstrukcí z období 1967 – 1970. Předtím měla omítku jen hlavní budova a okolní zdi a sloupy byly vyzděné z odhaleného kamene. Práce na hradu, který je romantizující napodobeninou původní středověké pevnosti a kulturní památkou, potrvají přes měsíc a cenu určí soutěž firem.

Parkoviště v Litvínově

V sousedním Litvínově řeší jednu aktuální zakázku. Množí se tam dotazy, kdy se otevře rekonstruované parkoviště v ulici U Zámeckého parku za hotelovým domem, kde zůstává zákaz vjezdu, přestože stavba je hotová od 3. září. Podle vedení města práce skončily oproti plánu skoro o dva týdny dříve a ještě se musí čekat na schválení provozu. Aby se kolaudační řízení urychlilo, město v předstihu požádalo dotčené instituce o stanoviska nutná ke schválení provozu. „Je i zájmem stavebníka, aby byla stavba zkolaudována v co nejkratším termínu a občané mohli co nejdříve nové parkoviště užívat,“ uvedla starostka Kamila Bláhová.

V prvním letošním pololetí město Litvínov vyhlásilo 60 veřejných zakázek, které měly podle propočtů stát 95 milionů korun, ale soutěží firem se ušetřilo 28 milionů. Třetinu zakázek vyhrály pražské společnosti, následovaly firmy z Mostu, Litvínova a okolních okresů.