V osmi lokalitách v Mostě se má změnit režim pro auta. Radnice vyhlásila veřejnou soutěž na zpracování studie nového dopravního řešení v ulicích Obránců míru, Lipová, Průběžná, U Lomu, Zdeňka Fibicha, Víta Nejedlého, Vítězslava Nezvala a na třídě Budovatelů. Město nechce nikde kopat, ani zabírat zeleň. Projektant navrhne nové vodorovné a svislé dopravní značení bez stavebních úprav. Očekává se vznik dalších parkovacích míst, legalizace stání na divoko, instalace bezpečnostních prvků i zlepšení podmínek pro chodce. „Reagujeme na neutěšený stav části komunikací,“ sdělil Deníku člen městské dopravní komise Václav Veverka.

V ulici Lipová se bude řešit parkování mezi bloky 527 a 528. V plánu je změna šikmého stání na kolmé a využití zbylého prostoru pro parkovací pruh s podélným stáním. V ulici Průběžná, mezi vilkami pod hřbitovem, se má zúžit silnice parkovacím pruhem pro podélné stání. Studie zohlední přístup k domkům a doporučí další prvky, například zpomalovací polštáře, které by vyhovovaly i autobusům MHD. Na třídě Budovatelů je v plánu vyznačení parkovacích míst před vjezdem do areálu dopravního podniku, u kterého by mohlo stát víc aut.

Studie také prověří přeskupení a zvýšení počtu parkovacích míst v ulici U Lomu, kde má projektant maximálně využít celou komunikaci. Radnice tam chce řešit i průjezd sanit, hasičů a aut komunálních služeb. V ulici Zdeňka Fibicha se novým stání zlegalizuje parkování u Neprakťáku a zavedou podélná místa na příjezdové cestě. Město hodlá upravit i přechod pro chodce od bloku 301 a jasně oddělit silnice od chodníků. Další dopravní značení umožní řidičům bez potíží parkovat za blokem 220 v ulici V. Nezvala, kde se má ke stání využít celé zanedbané prostranství, jehož povrch by radnice opravila.

Nová místa pro auta má studie najít také na dvou parkovištích u tržnice v ulici Víta Nejedlého, kde se nakreslí co nejvíc stání. Projektant bude další místa hledat i v části ulice Obránců míru, od křižovatky s ulicí 1. máje k ulici Zdeňka Štěpánka. „Jednalo by se o sjednocení systému parkování a navýšení počtu parkovacích míst, kdy po pravé straně jednosměrné komunikace ul. Obránců míru bude parkovací pruh pro podélné stání a na levé straně jednotlivá šikmá stání,“ uvádí se v zadání zakázky.

Deníkem oslovení Mostečané netajili rozpaky. „Podle mě to bude zbytečné. Tady je doprava v pohodě a lidi si zvykli. Změna sem vnese zmatek a nehody,“ řekla v ulici Lipová řidička Marcela. I některé obyvatele ulice Obránců míru záměr překvapil, protože nevidí problém. „Je ale super, že to má být bez stavebních úprav. Máme tu krásné stromy a auta nemůžou být všude,“ sdělila jedna z místních řidiček.

Radnice čeká na nabídky projektantů do konce července a kdyby smlouvu s vítězem uzavřela v srpnu, studie by byla hotova v listopadu. Během jejího zpracování musí autor návrhy konzultovat s radnicí, policejním dopravním inspektorátem a koordinátorem udržitelné městské mobility. Studie také odhadne, kolik budou všechny změny radnici stát.

Na rozsáhlé stavební úpravy ulic město zatím nemá dost peněz, ale s předpokládaným růstem automobilismu bude muset postupně některé části Mostu kompletně zrekonstruovat za desítky milionů korun. Zatím si vypomáhá levnějšími změnami dopravního značení včetně instalace zelených sloupků balistů.