V osmi lokalitách v Mostě se má změnit režim pro auta. Radnice vyhlásila veřejnou soutěž na zpracování studie nového dopravního řešení v ulicích Obránců míru, Lipová, Průběžná, U Lomu, Zdeňka Fibicha, Víta Nejedlého, Vítězslava Nezvala a na třídě Budovatelů. Město nechce nikde kopat, ani zabírat zeleň. Projektant navrhne nové vodorovné a svislé dopravní značení bez stavebních úprav. Očekává se vznik dalších parkovacích míst, legalizace stání na divoko, instalace bezpečnostních prvků i zlepšení podmínek pro chodce. „Reagujeme na neutěšený stav části komunikací,“ sdělil Deníku člen městské dopravní komise Václav Veverka.

V ulici Lipová se bude řešit parkování mezi bloky 527 a 528. V plánu je změna šikmého stání na kolmé a využití zbylého prostoru pro parkovací pruh s podélným stáním. V ulici Průběžná, mezi vilkami pod hřbitovem, se má zúžit silnice parkovacím pruhem pro podélné stání. Studie zohlední přístup k domkům a doporučí další prvky, například zpomalovací polštáře, které by vyhovovaly i autobusům MHD. Na třídě Budovatelů je v plánu vyznačení parkovacích míst před vjezdem do areálu dopravního podniku, u kterého by mohlo stát víc aut.

Ilustrační snímek.
Policie v Mostě hledá svědky dopravní nehody u čerpací stanice

Studie také prověří přeskupení a zvýšení počtu parkovacích míst v ulici U Lomu, kde má projektant maximálně využít celou komunikaci. Radnice tam chce řešit i průjezd sanit, hasičů a aut komunálních služeb. V ulici Zdeňka Fibicha se novým stání zlegalizuje parkování u Neprakťáku a zavedou podélná místa na příjezdové cestě. Město hodlá upravit i přechod pro chodce od bloku 301 a jasně oddělit silnice od chodníků. Další dopravní značení umožní řidičům bez potíží parkovat za blokem 220 v ulici V. Nezvala, kde se má ke stání využít celé zanedbané prostranství, jehož povrch by radnice opravila.

Nová místa pro auta má studie najít také na dvou parkovištích u tržnice v ulici Víta Nejedlého, kde se nakreslí co nejvíc stání. Projektant bude další místa hledat i v části ulice Obránců míru, od křižovatky s ulicí 1. máje k ulici Zdeňka Štěpánka. „Jednalo by se o sjednocení systému parkování a navýšení počtu parkovacích míst, kdy po pravé straně jednosměrné komunikace ul. Obránců míru bude parkovací pruh pro podélné stání a na levé straně jednotlivá šikmá stání,“ uvádí se v zadání zakázky.

U 14. ZŠ v ulici Višňová v Mostě začne brzy rekonstrukce dvou protilehlých zastávek MHD
Most vylepší dvě zastávky hromadné dopravy v ulici Višňová

Deníkem oslovení Mostečané netajili rozpaky. „Podle mě to bude zbytečné. Tady je doprava v pohodě a lidi si zvykli. Změna sem vnese zmatek a nehody,“ řekla v ulici Lipová řidička Marcela. I některé obyvatele ulice Obránců míru záměr překvapil, protože nevidí problém. „Je ale super, že to má být bez stavebních úprav. Máme tu krásné stromy a auta nemůžou být všude,“ sdělila jedna z místních řidiček.

Radnice čeká na nabídky projektantů do konce července a kdyby smlouvu s vítězem uzavřela v srpnu, studie by byla hotova v listopadu. Během jejího zpracování musí autor návrhy konzultovat s radnicí, policejním dopravním inspektorátem a koordinátorem udržitelné městské mobility. Studie také odhadne, kolik budou všechny změny radnici stát.

Na rozsáhlé stavební úpravy ulic město zatím nemá dost peněz, ale s předpokládaným růstem automobilismu bude muset postupně některé části Mostu kompletně zrekonstruovat za desítky milionů korun. Zatím si vypomáhá levnějšími změnami dopravního značení včetně instalace zelených sloupků balistů.

Ilustrační foto. Mostecká nemocnice.
Mostecká nemocnice se štěnic zbavila, ale mohou se vrátit. Ve městě jsou běžné