Radnice v Mostě začala připravovat podklady pro vyhlášení zákazu doplatků na bydlení na většině území města, aby tlumila migraci sociálně slabých. Dávka hmotné nouze se zatím nedává novým žadatelům v šesti lokalitách.

Chystané rozšíření se nemá týkat jen rodinných domů například na Zahražanech, v Souši, Čepirohách a Vtelnu. Během úředního řízení, které má začít v srpnu a vyjde z analýz sociálních pracovníků, policistů a strážníků, se zohlední i případné připomínky. „Uvidíme, zda nějaké přijdou,“ sdělil primátor Jan Paparega (nez. za Severočeši Most).

Radní, kteří opatření nepovažují za komplexní řešení, ještě nedávno rozšíření zákazu odmítali. Očekávali, že Ústavní soud kontroverzní masivní omezování žadatelů o doplatky ve městech zruší, přestože to zákon umožňuje. Soud ale dosud nerozhodl. Vedení Mostu minulý týden oznámilo, že nyní následuje trend doplatky více omezovat a postupuje v koordinaci s ostatními městy, které volají po rozsáhlé systémové změně v oblasti dávek.

Okresní soud v Mostě
Policie odložila případ prášku, který vylidnil mostecký soud

Opoziční Sdružení Mostečané Mostu (SMM) navrhovalo razantnější opatření od loňska. „Intenzivním tlakem jsme donutili vedení města, aby vyhlásilo bezdoplatkové zóny pro oblasti Mostu s bytovými domy,“ prohlásil předseda klubu SMM Luboš Pitín.

Podle něj primátor obrátil, protože neustával tlak Mostečanů, obyvatel postižených lokalit a těch, jimž vznik problémových zón hrozí. Pitín vidí za změnou postoje i blížící se volby. Podle Pitína se mohlo opatření rozšířit před prázdninami a jeho odložením vedení města promrhalo další tři měsíce.

Podle primátora opozice nový záměr neovlivnila. „Křičí, že tím vyléčíme Most, ale bezdoplatkové zóny problém nevyřeší. Máme stále za to, že omezování míst, kde lze čerpat jednu z dávek hmotné nouze, je protiústavní,“ uvedl Paparega.

Zápisy - ilustrační foto.
Most vyhodnotil zápisy dětí, kapacita tříd se zřejmě navýší