Podle nich je teď v kraji 1 619 nemocných na sto tisíc obyvatel. Tedy o 8,4 procenta méně, než tomu bylo v předchozím sledovaném týdnu. Nejvíce nemocných hlásí Litoměřicko, Teplicko a Lounsko.  Pokles nemocných hygienici sledují hlavně v okresech, kde mají děti jarní prázdniny.

Statistiky zavdávají naději, že s letošní chřipkovou epidemií bude brzy amen. „Vypadá to, že nám chřipková epidemie na začátku února možná vyvrcholila,“ potvrdila ředitelka krajské hygienické stanice Lenka Šimůnková. Upozorňuje ale, že epidemie může mít i dva vrcholy. K tomu občas dochází v případech, kdy jarní prázdniny na chvíli zajistí pokles nemocnosti, ale ta pak opět vyroste, když se žáci vrátí do svých tříd a chřipku šíří mezi sebou a pak i dál.

Silvestrovské koupání otužilců v jezeru Milada
Do ledu! Na otužilce si chřipka nebo rýmička nepřijdou

Pozitivní zprávy o chřipce z regionu nejsou výjimkou. Chřipková epidemie ztrácí na síle v celém Česku. Nejméně nemocných je v Praze, Středočeském, Pardubickém a Olomouckém kraji. Epidemie ale nadále trvá. „Cirkuluje převážně virus chřipky typu A,“ uvedla hlavní česká hygienička Eva Gottvaldová. Odborníci dodávají, že chřipkovou epidemii hlásí i ve většině dalších evropských zemí.

Omezení návštěv v nemocnicích trvá

Na lůžkových odděleních nemocnic v Ústeckém kraji kvůli trvající epidemii většinou až do odvolání platí doporučení omezení návštěv nebo přímo jejich zákaz – jako je tomu ve všech nemocnicích Krajské zdravotní. Předtím, než se tedy vydáte navštívit blízkého, ujistěte se raději, jaké platí aktuální opatření ve vašem špitálu.

Valentýnská retro párty v Louce u Litvínova
OBRAZEM: Na Valentýnské retro párty popřáli zamilovaným trochu jinak

A jak na to, když chřipkou onemocníte? Odborníci doporučují při jejím lehčím průběhu léčit se svépomocí v teple vašeho domova. Také proto, abychom nenakazili nikoho jiného. Po ruce bychom měli mít léky snižující teplotu nebo kapky na kašel a rýmu. Pokud vám ale příznaky nemoci nezmizí ani za týden, určitě neváhejte navštívit lékaře. Pokud jste už nemocní, a přesto se pohybujete v kolektivu lidí anebo jezdíte hromadnými veřejnými prostředky, měli byste používat jednorázové kapesníky a často si mýt ruce mýdlem.