Srovnávací výzkum Město pro byznys už 17. rokem hodnotí podnikatelský potenciál měst a obcí v České republice. Zkoumání jsou podrobena všechna města a obce s rozšířenou působností, celkem 205 obcí a 22 městských částí Hlavního města Prahy.

Most se blýskl v přístupu veřejné správy

Analýza ukázala, že statutární město Most má v rámci Ústeckého kraje vysoce nadprůměrný počet právnických osob a zejména obchodních společností. Příslibem budoucího rozvoje je pak nízký index stáří podnikatelů. Výzkum také zjistil, že ve městě získává na popularitě elektromobilita, o čemž svědčí vysoký počet dobíjecích stanic v přepočtu na 100 firem.

Představení ubytování u jezera Most v souvislosti s Olympijským festivalem, který se bude u jezera konat v roce 2024.
Nahlédněte do stanů, které vyrostou u jezera Most. Známe ceny ubytování

Ze všech 16 obcí s rozšířenou působností v kraji dosáhl Most druhého nejlepšího výsledku jak v testu elektronické komunikace ověřujícím odpovědi podnikatelům od živnostenských úřadů, tak v kvalitě webových stránek z pohledu podnikatele. Navíc se ukázalo, že město Most vynakládá nadprůměrné finanční prostředky do oblasti veřejné dopravy a sociální péče.

„Již od roku 2022 provozujeme v Mostě coworkingové centrum, které je velmi využíváno a do budoucna plánujeme jeho rozšíření. Aktuálně také zastupitelstvo města Mostu schválilo manuál vizuálního smogu, kterým chceme zkultivovat také optické prostředí místních provozoven,“ vysvětluje členka Rady města Mostu pro oblast dotací Jana Falterová Zudová.

Jana Falterová Zudová, členka Rady města Mostu pro oblast dotací.Jana Falterová Zudová, členka Rady města Mostu pro oblast dotací.Zdroj: communa.cz

V soutěži uspěly i Chomutov a Ústí

Celkové pořadí
Město pro byznys 2023

Most
Chomutov
Ústí nad Labem
Louny
Kadaň
Žatec
Lovosice
Litvínov
Bílina
Podbořany
Varnsdorf
Roudnice nad Labem
Teplice
Děčín
Rumburk
Litoměřice

Chomutov podle výzkumu vede v počtu nově vznikajících firem a v objemu investic do oblasti vzdělávání a sportu. Vůbec nejlepší výsledek si město připisuje v testu elektronické komunikace, který ověřuje kvalitu a rychlost odpovědí na fiktivní podnikatelské dotazy. Testy ukázaly, že si Chomutov udržuje stabilní finanční rezervy pro rychlou reakci na ekonomické příležitosti.

Bronz bere Ústí nad Labem, které má v regionu nejvíce podniků na tisíc obyvatel. Testy odhalily, že ve městě existuje hodně velkých společností s více než 250 zaměstnanci vzhledem k celkovému množství obchodních subjektů. Webové stránky města byly vyhodnoceny jako uživatelsky nejlepší ve srovnání s ostatními městy v regionu a podle analýzy přispívá rozvoji podnikání také dobrá dopravní dostupnost města.

Mohlo by vás ještě zajímat: Je to naše věc. Obchodníky v Mostě zaskočila snaha radnice mluvit jim do reklamy

Zdroj: Martin Vokurka