Když kluci při fotbálku vytlučou okno bývalé 17. ZŠ v Sedmistovkách, žádný rozčilený školník za nimi nevyběhne. Městská škola je řadu let prázdná a čím dál víc pustne. Válejí se u ní střepy a odpadky a při bouřce bude dírami do pavilonů pršet. Obyvatelé okolních domů začali společně s Deníkem přemýšlet, co by se z opuštěného komplexu na okraji panelákového sídliště dalo vytvořit. A přemýšlí i radnice.

„Určitě bych tam udělal něco pro mládež, třeba Jump Park. Byl by jako Jungle Aréna v Mostě, ale pro větší děti,“ řekl 17letý Marián Matej. Nový areál by podle něj fungoval celoročně a část by byla venku. Školu by neboural, ale konstrukčně využil. „Vím, že je to finančně náročné, ale znám taková centra z Prahy. Jsou v nich trampolíny, zázemí pro skoky s kolem nebo skateboardem do molitanu a svahy s umělým sněhem pro výuku lyžování a snowboardingu,“ dodal. Podle něj mládež nemá na sídlišti vůbec žádné vyžití. „Jump Park by byl ideální,“ potvrdil 13letý Pavel Zuvač.

Radnice má ale jiné úmysly – chystá demolici školy. Tento záměr se objevil v zásobníku projektů Strategického plánu rozvoje města, který má Deník k dispozici. Bourat se má za rok a za 34 milionů korun. Město chce získat dotaci z programu Regenerace brownfieldů pro nepodnikatelské využití, který však kromě demolice podporuje i rekonstrukci, revitalizaci zeleně či výstavbu nových objektů, například sportoviště, bezplatného parkoviště, kulturního domu či kluboven. „Není to dogma, že by se měl objekt 17. ZŠ zbourat. Jsme ochotni vést dialog o tom, jak s velkou nemovitostí naložit,“ předeslal náměstek primátora Marek Hrvol (ProMost).

„S kolegy jsme ještě o demolici nerozhodli,“ dodal Hrvol. Vedení města totiž připadá demolice drahá, a proto kolují na radnici další návrhy, například vybudovat parkovací dům či využít komplex pro sociální služby.

Podle opozičního zastupitele Martina Domína (Sdružení Mostečané Mostu) bude Most potřebovat při útlumu těžby uhlí prostory pro startupová centra a podnikání. „Proč demolovat budovu, která může sloužit městu? Doufám, že tak neskončí městská knihovna po přesunutí do Repre,“ vzkázal radním. Podle Domína jsou výhodou školy inženýrské sítě a sociální zázemí a možností využití je řada. „Do budoucna může hrozit nedostatek míst v mateřských školách a velkým byznysem jsou i domovy pro seniory, komunitní centra a domy s pečovatelskou službou,“ dodal.

„Objekt samotný, navíc v blízkosti MHD a zeleně na Benediktu, je vhodný k přebudování na městský seniorský dům se samostatnými malometrážními byty bez dalších zdravotních a sociálních služeb v domě samém,“ uvedla odbornice na seniorskou problematiku Dana Reinerová. Takové bydlení pro aktivní seniory podle ní v Mostě chybí. „Bylo by pro seniory, kteří dokážou a chtějí péči o sebe a o byt zvládat sami, kteří cestují a sportují. Uspořené finance, které dnes vynakládají za tržní nájemné, pak mohou investovat do sebe, udržovat se zdraví a být fit a s dobou. A to nás vše ve finále vyjde levněji. Cílem je tedy soběstačný senior do vysokého věku,“ vysvětlila Reinerová.

Vyžití pro děti

A další návrhy Mostečanů? „Byl bych pro parkovací dům, protože se tu špatně parkuje. Komunisti kdysi nepočítali, že rodina bude mít i tři auta,“ řekl u školy 56letý Rudolf. „Uvítala bych nějaký prostor pro volný čas dětí, protože sídliště jim skoro nic nenabízí. Zda bych kvůli tomu zbourala školu, to opravdu nevím. To by chtělo pořádně promyslet,“ sdělila další místní obyvatelka.

17. ZŠ skončila v roce 2005, kdy většina žáků a personálu přešla na sousední 18. ZŠ. Byl to důsledek takzvané optimalizace sítě základních škol, kterým ubývali žáci. Vyklizený areál se nepodařilo ve velkém dlouhodobě pronajmout. Dalšími zrušenými školami v Mostě jsou 16. ZŠ (rok 2012), 2. ZŠ (2004), 9. ZŠ (2003), 13. ZŠ (1997), 12. ZŠ (1993) a 6. ZŠ (1989). Zatím poslední demolicí v Mostě bylo zbourání dvou zničených paneláků v Chánově v roce 2016.