„Podmínku hodláme využívat jen u veřejných zakázek vhodného charakteru," potvrdila mluvčí radnice Alena Sedláčková. Závazek pro firmy se může týkat malých i velkých zakázek, které stojí desítky milionů korun.

Takzvané společensky odpovědné zadávání veřejných zakázek zákon umožňuje, ale nenařizuje. Po červnu se to asi změní. EU má schválit směrnice, podle nichž to bude povinnost v celé unii včetně ČR.

„Je to evropský trend," říká Alena Zieglerová z vládní Agentury pro sociální začleňování. Právě ona je autorkou návrhu „10%", kterým Most inspiroval další města.

„Podmínka deseti procent pracovních míst vyhrazených ve veřejné zakázce pro dlouhodobě nezaměstnané již byla kromě Mostu zařazená do veřejné zakázky v Kadani a v zakázce Karlovarského kraje na hubení bolševníku," konstatuje Václav Zeman z Úřadu vlády ČR.

Už se to šíří

O zavedení nové podpory zaměstnanosti, která nic nestojí, projevily zájem i radnice v Ostravě, Havířově, Břeclavi a Hodoníně. Tam už jednají s úřady práce o konkrétním využití v nejbližších zakázkách.

Most využije hlavně nezaměstnané bez kvalifikace či s nízkou kvalifikací. Při rekonstrukci paneláků v Chánově lidé bez vzdělání vybourávali stará okna a dveře, vyklízeli a čistili sklepy. Práci ale dostali i vyučení romští zedníci.

Přes veřejné zakázky zlepšuje trh práce například Holandsko, ve Velké Británii je to už povinnost.