Radní Mostu oznámili, že chtějí realizaci zjednodušit. Dva související projekty – jeden je na úpravu jižních svahů, kde mají být pláže, druhý je na infrastrukturu – se spojí na doporučení expertů dohromady. Jedná se o klíčové investice, bez nichž by významná část jezerní zóny zůstala mrtvá a odříznutá od dopravy.

Ke sloučení dvou staveb, které budou probíhat současně, musí město získat souhlas ještě od meziresortní komise. „Spojení by měla schválit,“ věří v podporu náměstkyně primátora Hana Jeníčková. Podle radních je sloučení výhodné, protože zabrání případným zmatkům na staveništi.

UŽ SE TO BLÍŽÍ

Kdy bude jezero Most napuštěné? „Zcela určitě letos,“ řekla Deníku Jana Kružíková z Palivového kombinátu Ústí, který rekultivaci zajišťuje. Bývalý lom u Mostu je největší místní rozvojovou plochou.

Okolí jezera řeší i chystaná 9. změna územního plánu města. Týká se například pozemků u děkanského kostela, u kterého je malá průmyslová zóna. Po změně územního plánu nebude moci nikdo stavět u národní kulturní památky další výrobní haly, aby se nerušil rekreační charakter oblasti.

O budoucnosti regionu v pondělí jednají na radnici zástupci měst, parlamentu a státu. Diskusní fórum „Ústecký kraj náš společný zájem“ svolal primátor Vlastimil Vozka. „Očekáváme zhoršení situace,“ vysvětlil důvody svolání fóra.

Nezaměstnanost je vysoká. Radnice se obává, že za pár let se sociální klima vyhrotí. Závěry fóra, kde se probere i omezení těžby uhlí, mají být výzvou pro českou vládu, aby se regionu více věnovala.