Předseda společenství vlastníků bytových jednotek v bloku 98 Josef Fiala upozornil mostecké zastupitelstvo na napětí v sociálně vyloučené lokalitě Stovka. Nová přistěhovalecká komunita závislá na dávkách tam vytlačuje problematickým chováním starousedlíky a mění společenské, bezpečnostní i ekonomické klima ve městě. Fiala doporučil požádat o pomoc novou vládu, než se z dalších částí Mostu stanou romská ghetta.

close Josef Fiala z Mostu požádal městské zastupitelstvo o řešení potíží v sociálně vyloučených lokalitách info Zdroj: Deník/Martin Vokurka zoom_in „Je třeba začít jednat dříve, než bude pozdě. Už teď je za pět minut dvanáct,“ řekl Fiala. Z domu, kde 40 let bydlí, se podle něj během posledních šesti let odstěhovalo 36 rodin a nahradili je takzvaní nepřizpůsobiví, kteří narušují občanské soužití. Podle Fialy za to nesou odpovědnost i majitelé bytů, kteří nebydlí v Mostě a bohatnou z pronájmů dotovaných státem.

Podle primátora Jana Paparegy město udělalo první krok, zmapovalo sociálně vyloučené lokality s dalšími institucemi a policií. Teď chystá zákaz doplatku na bydlení v nejvíce kritizovaných ulicích, od ledna nasadí více preventistů a s místními poslanci chce jednat o dalších opatřeních. Zástupci Mostu mají častěji jezdit do Prahy na ministerstvo práce a sociálních věcí.

„Problém zneužívání sociálních dávek spočívá v systému jejich vyplácení,“ uvedl primátor, který čeká, jak dopadne v parlamentu hlasování o důvěře nové vládě.

Mostecká poslankyně Hana Aulická Jírovcová se radnice zastává. „Dělá, co může, ale pokud k tomu nemá legislativní nástroje, může konat jen do výše svých kompetencí,“ uvedla poslankyně. Podle ní s omezením zápolí nejen Most, ale i další města na severu Čech. Aulická proto podporuje například legislativní záměr, aby vlastníci více pronajímaných bytů byli pod dohledem státu jako zdaňovaní živnostníci, což má omezit spekulace s ubytováváním sociálně slabých rodin. Tato novela navržená v minulém volebním období se nestačila připravit, Aulická prosazuje její dokončení a doufá v pomoc dalších politiků a státních orgánů v Praze.

Živelná migrace za dávkami

„Vážnost situace na Mostecku si zatím neuvědomují,“ podotkla mostecká senátorka Alena Dernerová. Podle ní se připravuje také ústavní stížnost, která poukáže na negativní důsledky živelné migrace za dávkami a dotovaným bydlením. Dernerová je i pro výplatu jedné souhrnné dávky, která má systém zjednodušit.

„V Praze jsme opravdu za exoty, nikdo nám nevěří. Já jsem si několikrát otevřel pusu a neměl jsem to jednoduché. Přesto je třeba se stále hlasitě ozývat,“ řekl Karel Novotný, bývalý člen ČSSD potrestaný za kontroverzní výroky o Romech.

Podle Aulické je třeba nastavit systém dávek tak, aby se nezhoršila situace seniorů s nízkou penzí, kteří se bez pomoci neobejdou. „Budeme na centrální orgány tlačit, nezanedbáváme to,“ prohlásil předseda krajské rady seniorů a mostecký radní Alois Malý. Bydlí na opačném konci města než Fiala, ale potíže jsou tam podle něj podobné. Malý upozornil, že města by se měla sjednotit a postupovat v sociální oblasti společně.