Město Most požádá stát o pomoc s opravou vnější zdi hradu Hněvín. Jedná se o dvě nejvíce poškozené části výletního areálu. Náklady se odhadují na šest milionů korun. Radnice chce využít program ministerstva kultury na záchranu architektonického dědictví. Pokud uspěje, dotací pokryje polovinu investice. „Rekonstrukce by byla rozdělena do dvou let,“ sdělila mluvčí radnice Alena Sedláčková.

Oprava po etapách se plánuje na roky 2019 a 2020 a týkala by se hradeb na západní a jihovýchodní straně. Na podání žádosti o dotaci je čas do konce září, nutné je stanovisko památkářů. Stavební závada neomezuje provoz hradu, který je otevřen celoročně.

Hrad Hněvín, který stojí na stejnojmenném kopci a dominuje okolní krajině, je kulturní památkou od roku 1958. Je nejvýznamnějším historickým objektem v majetku města. Poslední velkou rekonstrukcí za téměř padesát milionů korun prošel v letech 2000 a 2001, kdy radnice zajistila nové rozvody, střechu, okna, interiéry, zpevnění věže, modernizaci kuchyně a úpravu hradeb a nádvoří.

Ze záměrů vybudovat výběh pro medvědy a lanovku sešlo.

Hrad je cennou romantickou replikou někdejšího původního středověkého hradu, který měšťané v 17. století zbourali, aby k Mostu nepřitahoval cizí vojska. Novodobý areál s restaurací a rozhlednou vznikal mezi léty 1879 až 1927 a zasloužil se o to hlavně místní německý spolek. V 60. letech byl zchátralý hrad z havarijních důvodů zavřený a otevřel se až po první rozsáhlé rekonstrukci v roce 1970, kdy se v bývalé kapli otevřela hvězdárna.

Mostu po těžbě uhlí a zbourání starého města zbylo jen málo kulturních památek. Z těch nejvíce vyhledávaných se nyní opravuje budova bývalého německého reálného gymnázia z roku 1913, kde sídlí oblastní muzeum. Rekonstrukce střechy, která byla v havarijním stavu, potrvá do léta příštího roku a zahrnuje i přestavbu části půdních prostor. „Z tohoto důvodu je uzavřena stálá expozice Ze života obyvatel Krušnohoří,“ upozornila mluvčí muzea Eva Hladká.

Úspora a výstavní prostor navíc

Stavebními úpravami muzeum nejen sníží náklady za teplo, ale získá pod střechou další výstavní sál, v němž vybuduje zbrojnici, expozici s historickými zbraněmi a zbrojí. Rekonstrukce probíhá za běžného provozu muzea, které připravuje pro veřejnost podzimní program. Například 20. října čeká návštěvníky oslava Mezinárodního dne archeologie s akcemi pro celou rodinu.

Přesunutý kostel, jedinou národní kulturní památku v Mostě, letos stavební úpravy nečekají. Na další roky se ale plánuje obnova fasády. Zatěžkávací zkouškou pro něj bude v sobotu 8. září Mostecká slavnost, kdy sem přijdou na koncerty tisíce lidí. Část z nich zamíří do chrámu. „Věž necháme otevřenou až do 19 hodin,“ sdělila kastelánka Ludmila Klimplová.

Tak vypadá slavný přesunutý kostel v Mostě:

Z menších památek chce radnice dokončit restaurování barokní sochy svaté Anny z Chanova, která stojí na starém hřbitově pod ochrannou stříškou. Záměr počítá s odvozem sochy do dílny, odkud by se po zimě vrátila zpět na podstavec.