Do vylepšení zázemí rekreačního jezera Most, které vzniklo zatopením bývalého velkolomu na okraji stejnojmenného města, proudí miliony korun. Letos tam vznikne například další občerstvení a hřiště. Podle české centrály cestovního ruchu CzechTourism, která proměnu krajiny v Podkrušnohoří monitoruje, se takové investice vyplatí a měly by ještě posílit, protože jezera mají obrovský turistický potenciál. Na severozápadě Čech by nové vodní plochy mohly posílit sektor služeb, jenž je zatím ve stínu dominantního průmyslu.

„Cestovní ruch může být ekonomicky rozumná a ekologicky udržitelná cesta k prosperitě a transformaci regionu, která v sobě pojí tři věci – zahlazení stop těžby, růst ekonomického potenciálu regionu a zlepšení kvality života pro místní obyvatele,“ sdělil Deníku ředitel státní agentury CzechTourism Jan Herget. Podle něj je důležité, aby jezera nebyla pouze zatopená, ale aby kolem nich vznikla celá turistická infrastruktura, zejména cyklostezky, in-line stezky, mola, přístavy a ubytování. „Pokud bychom byli hodně odvážní, tak si dovedu představit investovat do technologie na výrobu umělých vln a vytvořit z destinace ráj pro surfaře,“ dodal Herget.

Když se řekne poutač pro jezero Most, řadě lidí se vybaví světoznámý monumentální nápis Hollywood na kopci v Los Angeles. Mosteckou verzi, která může vypadat úplně jinak, připraví odborníci na design.
Jezero Most zviditelní obří poutač. Nemusí být typ Hollywood. Čeká se na návrhy

Kromě jezera Most jsou na území města Most rekreační vodní plochy Matylda a Benedikt, které také vznikly z uhelných velkolomů a mají zázemí pro odpočinek, sport a delší pobyty. K největším umělým jezerům v Ústeckém kraji patří Milada na Ústecku a do poloviny tohoto století přibydou v rámci plánu vodních rekultivací další areály o rozloze v řádech stovek hektarů. Jen v okresu Most se počítá se zatopením dolů ČSA a Bílina, čímž v Mostecké pánvi vznikne zcela nová krajina s výrazným vodním pásmem.

V ideálním případě by podle Hergeta mohla vzniknout na severozápadě České republiky v podhůří Krušných hor dvě až tři nová Lipna se vším, co k tomu patří. Podobné rekreační centrum je jen pár stovek kilometrů severně od Mostu. Jedná se o německá Lužická jezera (Lausitzer seeland), což také kdysi bývala těžební oblast, ale dnes tam jezdí Češi, Poláci a Němci za rekreací, cyklistikou a in-line bruslením.

Jezera Most a Milada otevřená pro veřejnost později jsou teprve na začátku, nemají ještě třeba apartmány, ale podle odborníků na turismus areály skýtají velkou příležitost. „Z pohledu Ústeckého kraje jsou obě jezera obrovským potenciálem jak v rámci rekultivace po těžbě uhlí, tak především jako budoucí turisticky zajímavá a navštěvovaná místa, která přinesou zvýšenou poptávku i po službách, například po ubytování, stravování a půjčovnách sportovního vybavení,“ uvedl Jiří Válka z oddělení cestovního ruchu Ústeckého kraje.

Jezero Most.
Koupání bude. Festival pro 17 tisíc lidí vstup do jezera Most neomezí

V letošním roce vyznačí Ústecký kraj společně s Klubem českých turistů novou cyklotrasu, která povede od cyklostezky u řeky Ohře v Kadani do Chomutova, Mostu, Bíliny, Teplic a v Ústí nad Labem se napojí na cyklostezku u řeky Labe. Současně se tím propojí jezera Most a Milada, což má zvýšit jejich návštěvnost. Společně s Destinačními agenturami Krušné hory a České středohoří se navíc plánují větší marketingové kampaně a sběr dat o návštěvnících na vybraných místech, k nimž patří i jezera.

Podle agentury CzechTourism je vhodné nezapomínat na to, že i pro cestovní ruch má zásadní význam digitalizace. V jakékoliv době může na Mostecko a do celého Ústeckého kraje přilákat víc turistů například virtuální podoba existujících jezer a celé lokality, včetně vizualizace budoucích záměrů.