Rok před plánovaným otevřením Jezera Most pro rekreanty přišla radnice se zajímavým marketingovým nápadem. Oblast, kde vznikne pobřežní oddychová zóna s oblázkovo-písčitými plážemi a relaxačními moly pro plavce, město propaguje jako Sluneční lázně. Billboardy s tímto názvem vítají řidiče u frekventovaných silnic v Mostě.

„Nápad vzešel z pracovních schůzek, na kterých se bavíme o budoucnosti Jezera Most. Název Sluneční lázně vystihuje jeho rekreační účel a zatím jsme ho ponechali. Budeme rádi, když u jezera příští rok uvidíme návštěvníky, kteří se tam budou opalovat a koupat,“ řekl náměstek primátora Marek Hrvol.

Sluneční lázně nejsou v historii města novým pojmem. V éře starého Mostu se tak říkalo severovýchodnímu úbočí vrchu Hněvín, kam za první republiky vedly tři stezky a kde je dnes les s výhledem na jezero. „Sluneční lázně byla zatravněná loučka, kdysi snad s dřevěnými pryčnami, kam si návštěvníci mohli položit donesené deky a na nich se opalovat,“ prozradil znalec starého Mostu Bohumil Hlaváček.

Na loučce stál dřevěný objekt s občerstvením, stoly a lavicemi, opodál byly houpačky a pískoviště pro děti. Bazén na svahu nikdo nepostavil. Nejbližším koupalištěm byl velký mostecký plavecký areál na Janovské, postavený v roce 1934. Podle Hlaváčka Sluneční lázně sloužily jen v teplém období a Němci pro ně používali i název Luftbad, tedy Vzdušné lázně. Jejich obliba upadala po 2. světové válce, kdy Mostečané začali dávat přednost rekreaci u vody, což umožnila pozdější výstavba přírodního koupaliště pod Resslem. Sluneční lázně definitivně zanikly před těžbou uhlí na hněvínském úpatí, která vyústila v bourání města.

Zda bude mostecká radnice propagovat nové Sluneční lázně oficiálně a dlouhodobě třeba i formou propagačních tiskovin na veletrzích cestovního ruchu, je podle radního Vlastimila Vozky zatím předčasná úvaha. Podle něj je třeba nejprve vyřešit majetkoprávní vypořádání jezerních pozemků.

„Na tahu je stát,“ sdělil Vozka. Ten jako bývalý primátor kdysi odmítl záměr, aby město území od státu koupilo, protože Most měl původně slíbený od vlády bezúplatný převod.

close Jezero Most info Zdroj: Deník/Martin Vokurka zoom_in

Jezero Most.

Podle Vozky na spravedlivé vzájemné dohodě závisí úspěch všech městských projektů, které se týkají rozvoje jezerní oblasti. Její význam zesílí, až stavaři placení státem dokončí páteřní silnici Most - Mariánské Radčice včetně mostu přes řeku Bílinu a cyklostezky. „Jezero Most má obrovský potenciál,“ uvedl Vozka.

U jezera se na jižních svazích určených pro rekreaci budují zároveň místní obslužné silnice a chodníky a základní inženýrské sítě pro rozvod elektřiny a pitné vody. Poslední etapou přípravných prací bude vybudování pobřežní oddychové zóny. Otevření jezera pro veřejnost se předpokládá v červnu 2019. Vstup od oblasti je zatím zakázán.

Jezero Most je hluboké až 75 metrů, má plochu 309 hektarů a po obvodu měří přes devět kilometrů. Vzniklo napuštěním vytěženého uhelného lomu Ležáky, který předtím spolkl staré město Most. Voda přitékala do zbytkové jámy z řeky Ohře potrubím od října 2008 do září 2014.