„Bude to jedno z největších a nejmodernějších sportovišť svého druhu v České republice. Když se ho podaří propojit cyklostezkou s hipodromem a golfovým hřištěm na rekultivované výsypce, dá se hovořit o světovém unikátu,“ řekl Deníku Jiří Škrábal, ředitel krajské Střední školy technické Most-Velebudice.

Práce začaly loni v listopadu a podle optimistického scénáře skončí na podzim 2010, nejpozději v roce 2011. Záměr připravovaný od roku 2002 je rozdělen na etapy. Letos se profinancuje 30 až 40 milionů.

Největší střední škola v zemi potřebuje venkovní sportoviště k rozvoji tělesné výchovy svých studentů a k rozšíření volnočasových aktivit Domova mládeže. Areál má celoročně sloužit i vysokoškolákům, dalším školám, veřejnosti a sportovním klubům.

„Tyto aktivity vítáme,“ řekla Karolína Farská, mluvčí Českého atletického svazu.

Most nic podobného nemá. „Je dobře, že stadion konečně vzniká,“ řekl Milan Rybák, trenér Atletického klubu Most. Atleti kromě menších hřišť u základních škol zatím využívají stadion v Bílině.

Škrábal věří v pořádání republikových soutěží. Škola nabízí i ubytování a stravování. Pokud areál uzná Mezinárodní asociace atletických federací (IAAF), mohl by na něm závodit i Usain Bolt.

Rybák elitní soutěže nevyloučil: „Technicky to je možné, ale pro nás zatím nereálné.“ Přednost má snaha o oživení zájmu o atletiku v Mostě.