Takzvané inteligentní zastávky jsou součástí snah udělat z Mostu a Litvínova Chytrá města (Smart Cities), v nichž by nové technologie usnadňovaly lidem život. Například litvínovská radnice v létě instalovala první chytrou lavičku s wi-fi a chce jít ještě dál. Od evropské Výkonné agentury pro inovace a sítě má dostat téměř 400 tisíc korun pro zavádění bezplatného bezdrátového připojení k internetu ve veřejných prostorách.

„Mělo by to být tam, kde zatím není k dispozici žádná podobná nabídka bezplatného wi-fi. Připojení musí využívat nejmodernější a nejlepší dostupné vybavení schopné zaručit vysokou rychlost připojení,“ poznamenala vedoucí radničního odboru systémového řízení Lenka Holáňová.

Martin Vokurka, Mostecký deník
Přechytralá města budou zapomínat na rodící ženy. Utečou na "hloupý" venkov

Pro inovace je nejvyšší čas. Mostecko je totiž oproti vyspělejším regionům pozadu a hrozí, že zmešká nástup nových trendů v informatice, energetice a udržitelném rozvoji měst a bude upadat. „V regionu není dostatečná výzkumná a vývojová základna k tomu, aby byl konkurenceschopný vůči regionům v čele technologických inovací,“ uvádí analýza Integrované územní investice (ITI), která má Mostecku zajistit dotace od EU.

Experti v ITI také kritizují slabou nabídku studijních oborů v perspektivních odvětvích. Lokální firmy se podle analytiků stanou během 20 let spíše odběrateli nových technologií a profit z nich tak bude směřovat do „chytřejších“ center. Řešení vidí v podpoře technického vzdělávání, regionálního vysokého školství a výzkumné základny a v přitahování a udržení talentů, kterým je však nutné nabídnout kvalitní zázemí, třeba lepší bydlení a městské služby.

Silnici v ulici Višňová v Mostě opraví. Dostane nový koberec.
Silnice v Mostě, kde byly obří louže, se částečně zavře kvůli opravě

Most na to reagoval minulý týden, kdy zastupitelstvo změnilo zásady investičních pobídek. Nové investory pro průmyslovou zónu Joseph už nebude Most zvýhodňovat podle počtu vytvořených pracovních míst, ale podle druhu činnosti. Firmám zaměřeným na výzkum a vývoj v oblasti přírodních a technických věd sníží město cenu svých pozemků o pětinu. „Chceme podporovat atraktivní investory s vyšší přidanou hodnotou pro náš region a ne zahlcovat město dělníky z Ukrajiny,“ sdělil náměstek primátora Marek Hrvol.

Jak může budoucnost Mostecka vypadat, ukáže 3. října v Litvínově velká konference o polytechnickém a inovativním vzdělávání. „Očekáváme účast až 250 účastníků,“ uvedl Tomáš Herink z Nadace Unipetrol, která ojedinělé fórum spolupořádá. Litvínov hodlá do technického vzdělávání investovat v příštích třech letech přes osm milionů korun. V září 2020 plánuje s pomocí dotací otevřít technické kluby cílené na IT, nové technologie, 3D tisky, robotiku, digitální a matematickou gramotnost. Některé se stanou součástí školní výuky, další poslouží jako kroužky.

Řízení tepla on-line

Nové techniky pro Smart Cities budou potřebovat i firmy, které jsou s městy úzce propojené a dodávají energii či vodu. Například komořanská teplárna provozuje horkovody pro Mostecko pomocí digitální technologie.

„Pro automatizované řízení primární sítě využíváme on-line data. Z dispečinku jsme schopni řídit a ovlivňovat dodávky tepla a spolupracovat s pohotovostní službou tak, abychom každou nahodilou událost řešili dříve, než by mohla mít dopad na naše zákazníky,“ sdělila mluvčí teplárny Miloslava Kučerová. Energetici dělají dálkově i odečty měřičů tepla, elektroměrů a vodoměrů. „Využíváme při tom služeb mobilních operátorů a lokálního poskytovatele internetové sítě,“ dodala mluvčí.

Podobný dispečink mají i Severočeské vodovody a kanalizace, které navíc vyrábějí elektřinu z bioplynu z odpadních vod. Paní Růžena přesto zůstává skeptická. „Most chytrým ještě dlouho nebude. Podívejte, jak je mrtvé a zanedbané centrum okolo Prioru a Repre,“ dodala.

Mostecká křídelnice Adéla Stříšková polyká slzy štěstí po postupu do Ligy mistrů. Tu bude s Mostem hrát na stadionu v Chomutově.
Na špičkovou házenou za pár korun. Andělé spustí předprodej lístků