V Mostě pro ně poprvé využijí nové prostranství v částečně rekonstruovaném parčíku u radnice, kde se zatím jen bruslilo. V Litvínově se připravují na Valdštejnskou slavnost, která začne už v dubnu studentským průvodem. Turisté oslaví příchod teplé části roku jubilejními Mosteckými šlápotami.

V upraveném parčíku u mostecké radnice, kde po odstranění mobilního kluziště vzniklo volné prostranství, je od minulého týdne venkovní výstava o obnově zanedbaných míst v severních Čechách. Další oživení plochy se plánuje na květen, kdy budou na sousedním 1. náměstí společné farmářské, pivní a gulášové slavnosti. „Počítáme s tím, že v parčíku bude část doprovodného programu,“ sdělila mluvčí radnice Alena Sedláčková.

Město teď propaguje jarní běh přírodou Ressl Kros Run, který bude v sobotu 6. dubna a do kterého se přihlásilo přes internet zatím 80 nadšenců. Dav vyběhne v 11 hodin z bývalého amfiteátru na Resslu a vydá se na trasy dlouhé 5,1 a 10,3 kilometru.

První větší jarní veselicí bude na 1. náměstí v Mostě Velikonoční jarmark, který potrvá od 15. do 20. dubna a nabídne stánkový prodej, koncerty, divadlo, kolotoč a ohradu se zvířaty. V centru se představí hlavně místní soubory, například taneční skupina The F.A.C.T, Taneční studio Kamily Hlaváčikové, sbory Permoníček Most, Čmeláček Žatec, Clavis Cordium, Perlička z 11. ZŠ a žáci ZUŠ F. L. Gassmanna. 

Další vyžití nabídne Klub českých turistů, který se schází v mostecké knihovně. Pro veřejnost chystá na sobotu 27. dubna 40. ročník pochodu Mostecké šlápoty. Organizátoři připravili i trasu v délce dva kilometry pro rodiny s malými dětmi, na které se prostřednictvím stanovišť dozvědí řadu věcí souvisejících s pohybem a pobytem v přírodě.

„Také si zasportují a na konci cesty si při kytaře zazpívají,“ řekla místopředsedkyně klubu Milena Vágnerová.

Starší děti a dospělí si mohou vybrat z tras 10, 14, 20 a 25 kilometrů. Start bude mezi 7.30 až 10 hodin v knihovně a cíl v restauraci Dřevák na Benediktu.

Nejmasovější jarní akcí v Litvínově budou Valdštejnské slavnosti, které radnici vyjdou na více než půl milionu korun. Slavnosti začnou 30. dubna Majálesem organizovaným studenty gymnázia a hlavní zábava v Zámeckém parku vypukne o den později. Rytířský turnaj bude ve Voigtových sadech a stánkový prodej s občerstvením na náměstí Míru. Velké akce posílené o nabídku zámku stojí Litvínov ročně celkem 1,7 milionu korun, z toho 900 tisíc pokryje město z darů od sponzorů.

„Pokračujeme ve vytváření pozitivního image města. K tomu nám pomáhá pořádání akcí, výstav v zámku i výroba propagačních materiálů,“ sdělila Zuzana Wiednerová z kanceláře starostky. Letos je v plánu i tisk katalogu Fenomén továrny Heller & Schiller – historie výroby hraček HUSCH.