„Výstupy budou zahrnuty do Strategického plánu udržitelné městské mobility," řekl náměstek primátora Mostu Marek Hrvol.

Podle plánu se mají do roku 2030 zlepšovat doprava a její bezpečnost, zvelebovat veřejná prostranství a méně zatěžovat životní prostředí. Strategie je důležitá pro získávání dotací od EU, která žádá provázanost s urbanismem, ekonomickým a sociálním rozvojem měst. Největší známou chystanou investicí je rekonstrukce tramvajové trati Most-Litvínov.

Na podzim budou dobrovolníci sčítat nákladní auta, hovoří se o tranzitní dopravě na rušné silnici I/27, která vede kolem chemičky.

Kompletní analýza má být hotova do konce příštího roku, celá strategie do konce roku 2018. Na zpracování se podílejí Accendo Centrum pro vědu a výzkum a firma Udimo. Spolupracují zástupci obou měst a dopravního podniku. Zapojí se i veřejnost. Na internetu lze vyplňovat tzv. pocitovou mapu Mostu a Litvínova, do které může každý vyznačit problémová místa, například nebezpečné úseky silnic či díry na cestách - více ZDE.

Většina z více než dvou stovek účastníků první ankety na Mostecké slavnosti uvedla, že by se mělo nejvíce investovat do MHD, poté do cyklistické dopravy, pěší dopravy a na posledním místě do automobilové dopravy.