První výstava Severočeského leteckého archivu se konala v roce 2020, druhá o tři roky později. Letos mohou fandové modelářství a historie obdivovat díla třinácti modelářů, kteří vyhotovili celkem 156 modelů a 10 diorám.

V muzeu jsou k vidění precizně zpracované modely označené štítky s čísly a kategoriemi a s prostorem pro název modelu nebo diorámy. Hlavní atrakcí je bezpochyby impozantní model americké letadlové lodi USS Hornet v měřítku 1:200, který i s podstavcem dosahuje délky 1,40 metru.

Hlavní atrakcí je bezpochyby impozantní model americké letadlové lodi USS Hornet v měřítku 1:200, který i s podstavcem dosahuje délky 1,40 metru.Hlavní atrakcí je bezpochyby impozantní model americké letadlové lodi USS Hornet v měřítku 1:200, který i s podstavcem dosahuje délky 1,40 metru.Zdroj: Severočeský letecký archiv Most

Závěrečný den výstavy bude patřit vyhodnocení soutěže a předání cen nejúspěšnějším modelářům. Po úspěchu loňského ročníku přehlídky o nejhezčí model či diorámu se pořadatelé totiž rozhodli soutěž zopakovat, ale rozdělit ji do dvou kategorií: model a dioráma. Jména oceněných pak budou umístěna na putovní pohár.

Video z vernisáže najdete zde:

Zdroj: Edvard D. Beneš

Kurátorsky výstavu připravil šéfredaktor Mosteckého deníku, spoluzakladatel Leteckého archivu Most a znalec válečné historie Edvard D. Beneš spolu s ředitelem mosteckého Oblastního muzea a galerie Michalem Vavrochem.

Edvard Beneš
Edvard Beneš: Novinářem jsem už téměř tři desítky let

Cílem instalace je zprostředkovat návštěvníkům jedinečný pohled na umění modelářství a vzdát poctu významným osobnostem tohoto oboru. Výstava je přístupná veřejnosti až do 15. června.

Mohlo by vás také zajímat: Muzeum v Mostě ukázalo veřejnosti nový depozitář pro cenné obrazy a sochy

Zdroj: Martin Vokurka