Jedenáctiletý Jakub z Havraně umí bruslit jen trochu. Díky novému stadionku u radnice mohl v pondělí dopoledne se školou trénovat zdarma na bruslích z půjčovny. Držel se velké ryby z plastu, která pomáhá začátečníkům udržet na ledu rovnováhu. „Jsem tu poprvé a chtěl bych přijít zas. Kluziště v centru je prima,“ svěřil se Jakub.

PROTESTY PROTI KÁCENÍ BOROVIC

Navzdory listopadovým protestům části veřejnosti proti kácení osmi borovic má první mobilní ledové kluziště v centru Mostu úspěch. Jen od pátku do neděle ho vyzkoušelo 1 131 lidí, z toho 748 dětí. Brusle z půjčovny si půjčilo 327 nadšenců.

„Tušili jsme, že zájem bude veliký, ale návštěvnost předčila naše očekávání,“ těší ředitele městské společnosti Sportovní hala Most Petra Formánka. Kluziště podle něj zvedlo úroveň prostranství mezi radnicí a hotelem a zároveň zvýšilo atraktivitu vánočních trhů na sousedním 1. náměstí.

Někteří lidé se provozovateli svěřili, že mají konečně důvod chodit do vylepšeného centra častěji. „Vše se nám daří,“ dodal Formánek.

Desetiletá Natálka z Mostu, bývalá krasobruslařka zvyklá na velký zimní stadion, si včera ledovou plochu pod širým nebem pochvalovala. „Je to krásný. Jsem ráda, že tu kluziště vzniklo a chci, aby bylo i příští rok. Líbilo se mi, že nás tu bruslilo hodně a že jsme si to společně užili,“ řekla sportovkyně, která bruslila se třídou místo vyučování.

Školní výpravy za dopolední bruslení a půjčování bruslí neplatí. Podle pedagogů je to dobrá služba i pro děti z rodin, které na podobné aktivity nechtějí nebo nemohou dávat peníze. „Některé děti tu stojí na bruslích poprvé a naposled. Vím, že rodiče je v tom dál nepodpoří,“ posteskla si u kluziště jedna z učitelek.

Kluziště je přístupné pro veřejnost v pracovní dny od 13 hodin, o víkendu už dopoledne. Za hodinu bruslení zaplatí dítě či dospělý dvacet korun, rodiny o dvou dospělých a dvou dětech padesát korun a senioři mají vstup zdarma.

VYDRŽÍ I TEPLOTU 15 STUPŇŮ

Půjčení bruslí stojí padesát korun, vratná záloha je pět set korun. U kluziště je kromě půjčovny bruslí také stánek s občerstvením.

Podle radnice kluziště už patří ke koloritu vánočních trhů v centru Mostu. „Vánoční a zimní atmosféra dodává kluzišti to pravé kouzlo,“ je přesvědčená mluvčí radnice Alena Sedláčková.

Osvětlená ledová plocha o rozměrech třicet krát patnáct metrů vznikla v borovicovém háji, kde muselo město pokácet osm ze 48 stromů.

Proti tomu byla mostecká opozice, která se snažila zpochybnit i zakázku na nákup kluziště a vybavení. Vedení města trvalo na tom, že novinka za několik milionů korun oživí střed Mostu, a bruslařský svatostánek postavilo.

Kluziště může být v provozu do 15 stupňů Celsia. Po sezoně se technologie uskladní a uvolněný plácek má sloužit jako zázemí pro různé menší společenské akce.