Velitel litvínovské městské policie Zdeněk Urban důrazně odmítá prohlášení Dělnické strany (DS), že se bezpečnostní situace na sídlišti Janov zhoršuje a že policie nespokojené občany ignoruje (původní článek zde). Antifašisté označili aktivity DS za populistickou volební kampaň, varovali před plánovaným nasazením Ochranných sborů DS v Janově a přirovnaly je k oddílům SS. Vedení DS, která kandiduje v krajských volbách, protestuje proti spojování DS s neonacisty. Lidé v internetových diskuzích řeší, co bude dál.


Urban považuje za nepravdivé tvrzení DS, že se policie v Janově „nesnaží reagovat na připomínky a naléhání občanů k vyřešení chování nepřizpůsobivých skupin a k zajištění veřejného pořádku“.

„Od otevření naší služebny v Janově v únoru letošního roku jsme přijali od občanů přibližně dva tisíce oznámení, která jsme na místě prověřili. Máme o tom záznamy,“ řekl Urban. Podle velitele strážníků čelní zástupci DS problémy zveličují v rámci předvolebního boje. „Navíc nemají o Janovu dostatek informací. Když jednali se zástupci města na radnici, nevěděli, jak se do Janova dostanou,“ dodal Urban.
Podle Jiřího Štěpánka z DS členové strany situaci v Janově v utajení pozorují a fotí.

„V létě se na jednání s nimi dohodlo, že tu jejich hlídky nebudou. Jako velitel městské policie nemohu s jejich nasazením souhlasit. Janovu tím nepomůžou. Od toho tu je policie a hlavně město Litvínov, které spolupracuje s různými organizacemi a osadním výborem,“ prohlásil.
Před vměšováním DS do záležitostí města varují antifašisté. „Název Ochranné sbory DS působí nevinně, ale faktem je, že se jedná o téměř doslovný překlad německého Schutzstaffel, tedy nechvalně proslulých jednotek SS nacistického Německa. To přitom není jediný odkaz DS na Třetí říši, dalším je například její znak,“ sdělil Lukáš Jelínek z Antifašistické akce.

Udělala radnice chybu?

Ativita DS v Janově nese podle Jelínka všechny znaky populismu a snahy o levnou volební kampaň. Antifašisty překvapuje, že litvínovská radnice s předáky DS vůbec jednala. „Podle našeho názoru je vzhledem k prokázanému spojeni DS s neonacistickou scénou na místě naprosté odmítnutí jakékoli spolupráce, tak jak to například učinil ředitel Terezínského památníku po nabídce Národní strany na ochranu pohřebiště. To, že byla radnice ochotna s nimi jednat, je jen povzbudilo k dalším akcím,“ uvedl Jelínek.

Vedení DS propojení s extrémní pravicí neustále popírá. „Dělnická strana není stranou neonacistickou, stejně tak jako není stranou levicovou ani pravicovou. Je to strana pro všechny slušné občany a pro poctivé národovce,“ uvedl předseda DS Tomáš Vandas v zářijovém čísle Dělnických listů, vydávaných stranou. Podle Vandase se útoky na DS množí, protože se jí začíná dařit. „Cílem je očernění DS v očích veřejnosti a oslabit naše šance v nadcházejících krajských volbách,“ dodal.

Vedení Policie ČR v Mostě včera nechtělo aktivity DS v Janově komentovat: věc považuje za politickou. Z diskuze na www.mosteckydenik.cz vyplývá, že situace v Janově zatím zůstává stejná.

„Bydlím v Janově a žádné zlepšení nevidím. A posílená policie jezdí okolo vandalů a nic nevidí,“ napsal jeden z diskutujících. „Nácky nepodporuju, ale má u mě plnou podporu ten, kdo chce kritickou situaci v Janově řešit,“ uvedl další čtenář. „Bydlím v Janově od svých dvanácti let a musím říct, že jsem nešťastná z toho, co se s tímto sídlištěm stalo,“ sdělila v debatě na litvinovjanov.blog.cz 37letá Monika z Janova. „Janov se pomalu a jistě mění v ghetto, pomalované zdi, nepořádek, špína, hluk. Již se i stydím říct, že bydlím v Janově.“

„Souhlasím s Monikou,“ uvedla Pavlína. „Žít v Janově je něco nepředstavitelného. Ten, kdo si myslí, že se tam situace změní, je snílek.“