Během prázdnin strážníci v Bečově řešili už klasickou jízdu ve dvou na štangli, jízdu na řídítkách a minulý týden jízdu na ramenou za krkem, při které podle obecních policistů došlo k porušení snad všech předpisů a zákonných norem.

Nyní strážníci opět narazili při kontrole obce na kuriózní jízdní kolo. „Nemělo pravou stranu řízení a tudíž cyklista, který na kole jede, drží řízení pouze levou rukou. Vzhledem k tomu, že se jedná o nezletilého cyklistu, je jízda na tomto kole tím nebezpečnější,“ popsal případ vedoucí obecní policie Pavel Šesták.

„Vždy, když si myslím, že nás již nic nepřekvapí, tak se najde ještě kurióznější případ jízdy na kole, či katastrofální vybavení jízdního kola,“ říká velitel Šesták.

Nechápe rodiče, kteří připustí, aby jejich děti jezdily na takto vybavených kolech, a to bez ochranných přileb.

Lékaři nad takovým hazardováním kroutí hlavou. „Helma dítě chrání před úrazem,“ říká primář dětského oddělení mostecké nemocnice Jiří Biolek. „Toto chování určitě odsuzuji. Úrazy z kola jsou velice nebezpečné. Pokud děti jezdí bez přilby, mívají často otřesy mozku,“ dodává primář chirurgického oddělení Saša Štembera. Přitom jsou děti do osmnácti let podle zákona povinné za jízdy použít ochrannou přilbu schváleného typu a mít ji řádně připevněnou na hlavě.

Cyklisté jsou společně s chodci nejzranitelnějšími účastníky silničního provozu, a to vzhledem k tomu, že je nechrání ani plech karoserie, ani jiné prvky pasivní bezpečnosti. Statistika ukazuje, že nejohroženější částí těla každého cyklisty při pádu je skutečně hlava. Přibližně při polovině všech pádů s úrazem dojde k poranění hlavy, přičemž desetina z těchto zranění je tak vážná, že může ohrozit život. Zdroj: www.besipteam.cz

„Myslím si, že v dnešní době je helma moderní,“ uvádí programová referentka CVČ Štěpánka Komůrková. Pro děti, které nevědí jak se zabavit má Centrum volného času připraveno mnoho aktivit. „O prázdninách bude od 7. do 13. srpna letní tábor v Boleboři. Přes školní rok nabízíme mnoho kroužků. Doporučila bych turistický kroužek, stolní hokej nebo horolezecký kurz,“ informuje Komůrková.

Kontroly cyklistů mají o prázdninách na programu mostečtí policisté. „Kontrolují i technické vybavení kola. Zaměřují se i na to, zda děti mají ochranné přílby, které jsou u mládeže do 18 let povinné. U dospělých zároveň provádějí dechové zkoušky na alkohol,“ popsala Bartošová, co na sportovce na kolech při silniční kontrole čeká.

Úmrtí cyklistů v regionu:

Osek – V pátek kolem 19. hodiny se stala smrtelná dopravní nehoda u Oseka. Čtyřiapadesátiletý cyklista nedal přednost vozidlu jedoucímu zleva po hlavní silnici. Došlo ke srážce. Cyklista zraněním podlehl.

Mníšek – Na začátku července tragicky havaroval mezi obcemi Mníšek a Křižatky 50letý Němec. Z dosud neznámých příčin vyjel ze silnice a narazil do stromu. Na místě byl mrtvý.

Markéta Prosová, Oldřich Hájek