Tréninkovými jízdami na mosteckém autodromu začalo v pátek 6. srpna mistrovství světa motocyklů kategorie superbike (WorldSBK). Hlavní závody budou v sobotu a neděli. Na prestižní globální podnik, který natáčí dvě desítky televizních stanic v čele s Eurosportem, míří do Mostu tisíce fanoušků. Na okraji města staví stany nebo obsazují penziony. Policisté i strážníci mají nonstop pohotovost. Dohlížejí na dopravu a veřejný pořádek. Místa pro stanování jsou i na hipodromu, který bude pro bruslaře a rekreanty během šampionátu zavřený. Jezero Matylda, kde je městský kemp, zůstává volně přístupné.

I když kvůli proticovidovým opatřením přes sto tisíc fanoušků nepřijede, vzniklo provizorní tábořiště také v areálu extraligového softballového hřiště, aby byl ubytovacích kapacit dostatek. „Kemp děláme pravidelně, když jsou na autodromu trucky. To se tu všechno zaplní,“ řekl bývalý softballový hráč Jaroslav Němec, který se teď stará o tábořící příznivce motorek. Zatím přijeli hlavně z Německa. Stanováním pomůžou softballovému klubu, protože výnos z poplatků půjde na jeho účet.

Komfortnější penzion zvolilo do neděle sedm nadšenců z Bohumína. „Chtěli jsme jet do Mostu na motorkách, ale celý den pršelo, a tak jsme ve čtvrtek přijeli autem,“ svěřila se 46letá motorkářka s přezdívkou Indoška. V Mostě je poprvé a hned po příjezdu navštívila slavnou seriálovou restauraci Severka. „Byla skvělá, prostě Dycky Most!“ dodala se smíchem, když u brány autodromu čekala na vstup k diváckému svahu.

Páteční tréninky přilákaly na autodrom i Mostečany. „Chodíme sem na trucky, ale superbiky jsem ještě neviděla,“ vysvětlila 42letá Nikola s batoletem v kočárku.

Pro bezpečnost jezdců i diváků musel autodrom upravit trať, což stálo 15 milionů korun. Vylepšil povrch, svodidla, únikové zóny, obrubníky a další prvky. „Takto vyladěný okruh nyní slibuje opravdu špičkové výkony, a proto se očekává i pokoření traťového rekordu,“ sdělil mluvčí závodiště Radek Laube. Autodrom hostí šampionát superbiků poprvé v historii.

Největší motoristická show letošní sezóny zaměstnává policisty i strážníky. Hlídkovat budou ve větším počtu a nepřetržitě až do pondělí a přidá se s k nim německá policie, aby se předešlo také výtržnostem při zábavě během táboření a krádežím odložených věcí. Stráž proto využije zařízení pro noční vidění. „Pokud rušení nočního klidu v kempu přesáhne únosnou mez, tak zakročíme,“ sdělila mluvčí městské policie Veronika Loucká. Strážníci budou i na diváckém svahu a k řešení případných konfliktů využijí své zkušenosti ze závodů trucků, které se konají na autodromu pravidelně na přelomu srpna a září.

Státní policie varuje před kapsáři a zloději cenností z nezabezpečených aut, což je společně s opilostí nešvarem velkých akcí. Návštěvníci, kteří na šampionát dorazí autem či na motorce, mají před jízdou dodržovat zákaz pití alkoholu a užívaní drog. „To budeme také kontrolovat,“ uvedla policejní mluvčí Miroslava Glogovská.

Součástí doprovodného programu na autodromu budou například Paddock show, rozhovory s nejlepšími jezdci a let akrobatického pilota Petra Kopfsteina. BESIP a Česká asociace pojišťoven zahájí na šampionátu celostátní akci Roadshow 13:MINUT. V interaktivním stanu se lidé přesvědčí, že spěchat se nevyplácí. „V rámci naší roadshow nabídneme lidem možnost přenést se na místo vážné dopravní nehody a sdílet pocity a myšlenky řidičů, kteří takovou situaci prožili ve skutečnosti,“ informoval vedoucí BESIP Tomáš Neřold. Návštěvník v expozici zažije virtuálně simulovanou havárii, osobní příběhy viníků nehod a po kvízu může vyhrát zajímavé ceny.

O šampionátu
- Šampionát WorldSBK je mistrovství světa motocyklů kategorie Superbike, nejvyšší a nejrychlejší třídy závodů sériových silničních motocyklů. Ty jsou pro závody upravené jen některými komponenty (tlumiče, části motoru, výfuk). Seriál se jezdí na okruzích v Evropě, Jižní Ameriky a Asie. Účastní se ho značky Kawasaki, Yamaha, Ducati, Honda a BMW, za které jezdí globální motocyklové hvězdy.
- Návštěvníci v Mostě musejí při vstupu na autodrom předložit test, případně potvrzení o očkování nebo prodělané nemoci covid-19.
- Pro české fanoušky bude závody živě přenášet Nova Sport a globálně zhruba 25 stanic. V přímém přenosu nebo ze záznamu má mostecký závod vidět zhruba 250 milionů diváků.
- Autodrom Most dosud proslavily hlavně závody kamionových tahačů (trucků) při Czech Truck Prix.