Mistrovství světa v hokeji skončilo, další šampionát, kde se ale dávají góly míčkem, se blíží. A co je hlavní: hostitelem bude Most. Juniorské mistrovství světa v hokejbalu vypukne ve městě přesně za týden. Rezervované hotely zaplní stovky cizinců. Přijede i tým Kanady. A dokonce mladí Švýcaři, jejichž starší borci porazili na ledě Jágrův tým. Získají Češi další zlato jako v Německu?

To se uvidí až 5. června, kdy se na suchém povrchu mosteckého zimního stadionu hrají zápasy o medaile.

Šampionát je pro Most sportovní událostí roku. Ceremoniál začne v úterý 1. června. Před 18. hodinou vyrazí od hotelu Cascade k stadionu průvod účastníků s doprovodem.

Stadion může pojmout přes dva a půl tisíce diváků. Přivítá je maskot turnaje, Permoník. „Chtěli jsem tím vyjádřit spojitost Mostu s důlní historií,“ zdůvodnil výběr propagační postavičky Vladimír Papranec, předseda organizačního výboru mistrovství.

Pořadatelé usilují o to, aby akce přilákala hlavně mladou generaci. Proto mají děti do patnácti let vstup na všechna utkání zdarma. Ostatní platí za běžný zápas 30 korun, za vrcholná utkání 50 korun. Za 100 korun si lze koupit permanentku na všechny zápasy.

Až město zmodernizuje za 234 milionů korun svou sportovní halu, vznikne zázemí pro špičkové turnaje i v jiných sportech. Do haly pro 1 300 lidí by se měla vrátit minimálně mistrovství České republiky.

„Ta by se zvládla bez problémů,“ řekl Vasil Holovčák, předseda TJ Baník Most.

Zda bude někdy v Mostě evropský či světový šampionát v masovějších sportech, ukáže čas. Most je malý, musel by se stát komerčně zajímavý a prosadit se mezi většími městy.