"Mezi upoutanými modely jsem v podstatě dosáhl všeho, co se dalo. Proto jsem chtěl jít o něco dál, a tak jsem přešel na velké makety a radiáky," prozradil Mosteckému deníku Kusý, který modelaří od útlého mládí.

Nepřehlédnutelná postava modelářského dění nejen v regionu, ale i v republice, má kromě titulů mistra světa a mistra Evropy, a nepočítaně titulů mistra republiky, ještě jednu velkou zajímavost. Manželka Olina je mu totiž celoživotním mechanikem.

„A to doslova. S kolegy také občas jezdí manželky na závody nebo letecké dny, ale tam se pak věnují třeba servisu v podobě zajištění jídla, pití a tak. Moje žena mě ale letoun pro vystoupení kompletně připraví," říká Vladimír Kusý.

Manželka vše složí

Sám Kusý pak vypráví, jak vše probíhá, když společně vyjedou.

„Přijedeme na akci, modelářskou, nebo na letecký den. Vyndáme z auta aeroplán, který je tam v rozloženém stavu. Manželka si vše vezme a začne skládat dohromady. Celý jej složí! Já jenom koukám!" zdůrazňuje s tím, že složit maketu letounu není zrovna jednoduchá záležitost.

„Musí model nejenom dát dohromady, ale natáhnout lanka, vyzkoušet jestli vše funguje. Obdivuji ji. Už jenom abych ji naučil tankovat a startovat. Pak už bych snad nedělal vůbec nic," dodává s úsměvem.

Trojnásobný mistr světa a mistr Evropy v kategorii upoutaných modelů letadel Vladimír Kusý z Litvínova již několik let létá s velkými maketami řízenými rádiem. Zdroj: archiv V. Kusého

Vladimír Kusý začal s modelařením už v útlém mládí. S manželkou se seznámil před čtyřiceti lety a když se vzali, tak s ním všude jezdila na závody. Všude mu manželka dělala mechanika. „Takzvaného helfera," upřesňuje světový i evropský šampion.

Kromě toho, že je Kusého manželka Olina zdatná po technické stránce, umí podpořit i psychicky.

„Když se třeba při závodech nedařilo, tak umí člověka podpořit. Ne zrovna nějakou velkou útěchou, protože samozřejmě oba nás neúspěch štval, občas mi dokázala také pěkně vynadat, ale vždycky najde ta správná slova, která zaberou," doplňuje.

Úspěchy

Jediný podnik, na kterém Kusý s manželkou nebyl, bylo mistrovství světa v Jihoafrické republice, kde v kategorii upoutaných modelů vybojoval svůj první titul světového šampiona. Ve Švýcarsku, kde obhajoval, tam už byla a radost byla o to větší, že se společně mohli o úspěch podělit.

V kategorii upoutaných modelů Vladimír Kusý získal celkem tři tituly mistra světa. Dva individuální a jeden jako člen družstva ČR. Z mistrovství Evropy má titul jeden. Když už, jak sám říká dosáhl všeho, co mohl.

„Řekl jsem si: Co chceš víc? Už můžeš být jenom horší, tak je na čase skončit. A protože mi žena k Vánocům koupila vysílačku, tak jsem se rozhodl, že to zkusím a přešel jsem k radiem řízeným modelům. Začátky byly kruté, protože návyky z toho účkaření tam byly a trvalo mi to trochu déle než ostatním. Ale naučil jsem se to a baví mě to. Časem přišlo zdokonalení a s velkými maketami už létám několik let," uzavírá Kusý.

Ten se představuje na leteckých dnech a modelářských akcích hlavně s letouny z I. světové války. Se stíhačkou Fokkerem E III, s rozpětím 3 metry, a Morane Saulnier MS Typ N, kterému neřekne jinak, než mrkev.