V letech 1963 a 1964 hrál v městském divadle ve starém Mostě. Po více než třiceti letech se jako host objevil v novém Mostě v poetické komedii Rozmarné léto, kterou uvedlo Divadlo rozmanitostí. Ve čtvrtek se český herec, pedagog a mistr dabingu Alois Švehlík do Mostu vrátí. V městském divadle obdrží za svou aktivitu a věčné mládí Cenu Forever young. V minulosti tuto cenu v Mostě dostali herci Eva Klánová, Jaroslav Satoranský, Lubomír Lipský, Stanislav Zindulka, Květa Fialová a Luba Skořepová.

„Hledat kandidáty je čím dál těžší," říká mluvčí divadla Tereza Braumová.

Švehlík si cenu převezme před představením Kdo se bojí Virginie Woolfové, které uvedou Městská divadla pražská. Toto proslulé drama je součástí čtyřdenního divadelního festivalu Young for young, který v Mostě začíná ve středu.

Program festivalu

V Městském divadle v Mostě (MDM) dnes začíná šestý ročník festivalu divadel pro mladé nejen věkem, který je 1. června spojen s oslavou Dne dětí.

Středa 1. června

Od 9 hodin, Divadlo rozmanitostí, pohádka Kocour v botách.

Od 10 hodin, komorní scéna MDM, Parolapolea + žena a život, sólo pro jednoho tanečníka, dvě tyčky a tři rozměry světa, uvádí JAMU Brno, vstupné 70 Kč, délka představení 70 minut.

Od 14 hodin, Divadlo rozmanitostí, Dětský den s kapelou Nedloubej se v nose.

Od 18 hodin, Velká scéna MDM, představení Fimfárum v podání Západočeského divadla Cheb, délka představení je 75 minu, vstupné je 80 Kč pro děti a 150 Kč pro dospělé.

Čtvrtek 2. června

Od 10 hodin, komorní scéna MDM, Smrtelné hříchy. Muslimští přistěhovalci, talk-show, anorexie, sadomasochistické obsese, promarněné životy a vánoční překvapení, uvádí absolventský ročník VOŠ herecké. Délka představení je 150 minut. Vstupné je 70 Kč.

Od 19 hodin, komorní scéna MDM, Kdo se bojí Virginie Woolfové? Slavné komorní drama plné překvapivých zvratů i absurdních krutých her je sondou do partnerských vztahů. Na soukromém večírku dvou manželských párů se poklidný rozhovor záhy změní v řadu vzájemných urážek, jízlivostí a praní špinavého prádla, které ukazuje na vnitřní prázdnotu všech zúčastněných, jejich traumata a také povrchnost a dutost vzájemných vztahů. Délka představení je 130 minut. Vstupné je 250 Kč.

Pátek 3. června

Od 10 hodin, komorní scéna MDM, V Římě na place byla legrace aneb chudák Pseudolus. Příběh muzikálu (texty písní od Jana Wericha) je rozvedením známé starořímské Plautovy komedie, která je u nás od dob Ladislava Peška známá jako Lišák Pseudolus. Zaplétá ovšem bohatěji komediální situace, oživuje je současným rytmem a přidává nakažlivé songy. Ne nadarmo prožívá tento muzikál v současné době renesanci. A možná i v souvislosti s nestorem americké hudby Stephenem Sondheimem, který se letos dožívá 85 let. Délka představení je 100 minut. Vstupné je 70 Kč.

Od 19 hodin, komorní scéna MDM, Podivný případ se psem. Lehce mysteriózní příběh patnáctiletého autistického chlapce, který najde mrtvého psa své sousedky a rozhodne se odhalit vraha. Při svém pátrání pak rozkrývá nejednu záhadu ve vlastní rodině. Mark Haddon za román Podivný případ se psem obdržel v roce 2003 prestižní ocenění v rámci Whitbreadovy ceny. Vstupné je 140 Kč. Délka představení je 110 minut.

Sobota 4. června

Od 12 a 13 hodin, Exkurze, prohlídka divadelního zákulisí a nejtajnějších koutů.

Od 14 hodin, taneční workshop, Michal Máša Street choreo, komorní scéna MDM. Máša Je několikanásobný mistr i vícemistr ČR ve formacích. V roce 2014 byl tváří značky Adidas Originals. V roce 2015 se stal s taneční skupinou Elements Community absolutním vítězem turné Taneční skupina roku 2015 a účastnil se stáže v New Yorku. Momentálně spolupracuje se špičkami taneční scény ČR jako jsou Ivana Hannichová, Svatava Kobzová, Gabriela Vengřinovičová.

Od 19 hodin, velká scéna MDM, DNA, uvádí Divadlo Bolka Polívky. Nová komedie s autobiografickými prvky je plná gagů, klaunských a divadelních výstupů a efektů, typické improvizace i charakteristického humoru Bolka Polívky, který půvabně osvěžuje jeho dcera, Anna Polívková. Délka představení je 150 minut. Vstupné je 300 a 330 Kč.

Festival se může konat především díky podpoře města Most, Severočeských dolů a Ústeckého kraje.