Opoziční mostecká zastupitelka Patricie Prokešová (ANO) doporučila radnici, aby oplotila komplex tří výškových domů s pečovatelskou službou, které stojí na rozhraní ulic U Parku a Růžová. V domech na volném prostranství, kde je i dětské hřiště, bydlí senioři a část z nich si stěžuje na hluk pod okny.

„Jedná se o to, že by se oplotil celý areál. Senioři projevili vůli, že by to takto chtěli,“ komentovala podnět politička. Podle ní by senioři zároveň uvítali, kdyby se odstranily houpačky, které tam nechalo město nainstalovat, a aby dětský plácek nahradily lavičky nebo venkovní posilovací stroje pro seniory. Zábor ulice by prý zabránil shlukování výrostků, kteří na hřišti dělají rámus.

„Se seniory samozřejmě komunikujeme a nedávno jsme s nimi řešili lavičky, ale žádný podnět, že jim vadí houpačky a chtějí areál oplotit, jsem nezaznamenala,“ sdělila náměstkyně primátora Markéta Stará (ProMost), která se má novou iniciativou zabývat. K oplocení je však skeptická stejně jako primátor Jan Paparega (ProMost), protože jde o veřejný prostor, který mezi panelovými domy využívají i ostatní obyvatelé sídliště.

„Oplocení je hloupost,“ reagoval senior Emil Hošek, který bydlí v pečovatelském domě hned u hřiště a nevadí mu. „Někteří senioři jsou na hluk hákliví, ale děti si přece potřebují někde hrát,“ dodal. Upozornil, že plot by přinesl víc problémů než užitku. Lokalita je nyní průchozí ze všech stran, ale po ohrazení by musela mít nejméně šest vstupů a dvě velké brány. U domů jsou totiž parkoviště s auty seniorů. „Nedovedu si představit, jak by vypadalo vjíždění a vyjíždění,“ uvedl nájemník.

Senioři by chtěli klid

Existují ale i jiné názory. „Plot by stál hodně peněz, ale když se mohou oplocovat domy u Stovky, tak proč ne tady? Dětské hřiště si tu nepřejeme, abychom měli klid. Řešili jsme to v našem klubu, kde se scházíme jednou měsíčně. Žije tu hodně nemocných seniorů, kterým hluk dost vadí, hlavně v létě,“ řekla 74letá Eva. Podle ní je třeba vytlačit pryč omladinu a pro menší děti je hřiště v blízkém parku Šibeník, kde se navíc letos otevře 3D bludiště za 34 milionů korun.

„Mně by vůbec nevadilo, kdyby hřiště zmizelo. Syn mi z něj přiběhl, že mu tam vynadali nějací výrostci,“ řekla maminka ze sousedního paneláku. „Nechal bych to být, jak to je. Máme tady hodně dětí a v blízkém okolí kromě Šibeníku hřiště nemají,“ uvedl muž venčící u paneláku psa. Myšlenku pečovatelské domy oplotit v omezeném rozsahu ale nezavrhl.

Ploty v Mostě nebo rušení dětských hřišť vyvolávaly vášnivé debaty i v minulosti. Například před šestnácti lety se veřejnost neshodla na smyslu oplocení modernizovaného rekreačního areálu Benedikt, který nakonec kovové ohrazení dostal.

Rozruch také vyvolaly před deseti lety likvidace menších plácků na hraní u domů a jejich nahrazování tzv. centrálními hřišti. Projekt jejich rozšiřování se později zastavil a jedno z centrálních hřišť, v ulici W. A. Mozarta, město kvůli vandalům zavřelo. Před loňskými volbami se hovořilo o oplocení parků Šibeník a Střed. O podobě druhého parku, který se má zvelebit, se bude rozhodovat v roce 2020 po architektonické soutěži a veřejné debatě.