Za prázdným zdevastovaným panelákem v Chánově řve čerpadlo fekálního vozu. Čistí ucpaný kanál. Zdejší rutina. „V kanálu najdete různý věci, třeba i kočárek," říkají dělníci z údržby kanalizací.
Navzdory rámusu jsou slova ministryně slyšet. „Tohle je šílené!" povzdechne si Karla Šlechtová a na znamení údivu pozvedne ruce. Vpravo se nad ní zlověstně tyčí ohořelý průhledný panelák a před ní něco mezi dům z půlky obydlený, se záclonkami v oknech, a z půlky až na kost ohlodaný zloději a vandaly a pustý jako po výbuchu bomby.
„Byli tu krásné byty, bydleli tady všichni dohromady, ale pak se přistěhovali lidi ze Slovenska a všechno se zničilo," řekla Monika, která na sídlišti bydlí 40 let. „Teď už je to tu lepší než před dvaceti lety, to byl strašnej bordel," poznamenala. V jednom z opravených domů žije Jolana Balážová, zbourání prázdných objektů by přivítala. „Je to nebezpečné pro děti, ty tam běhají, může na ně něco spadnout," řekla. (čtk)
„Je to opravdu velmi smutné, velmi smutné," svěří se ministryně. „V žádném z krajů České republiky, které jsem objela a ve kterých jsem se zajímala o bytovou problematiku, jsem nic takového neviděla."
Návštěva kvůli demolicím
V Chánově byla ve středu ministryně Šlechtová poprvé v životě. Přijela si prohlédnout dva prázdné paneláky, které chce město s pomocí státní dotace zlikvidovat. Podle Šlechtové by se mohlo bourat víc.
„V Chánově vidím naprostou potřebu odstranit možná až čtyři bytové domy," uvedla. Domnívá se, že ani částečně obydlené domy nesplňují normy pro bydlení a hygienické a bezpečnostní požadavky. „Předpokládám, že tady se porušuje naprosto vše, takže sem pošlu na kontrolu i stavební úřad," dodala.
Pokud se potvrdí, že jsou poloprázdné domy podle předpisů neobyvatelné, stavební úřad může nechat nájemníky vystěhovat a nařídit demolici. To je ale podle ministryně krajní řešení, ke kterému nemusí dojít. Město může nevyhovující domy upravit třeba doplněním oken a dveří, aby vyhovovaly normám, nebo jejich obyvatele sestěhovat do jednoho paneláku, který se opraví, a opuštěné objekty pak zbourá. Náhradní bydlení pro všechny by radnice jako vlastník Chánova hledala těžko. Městské byty zprivatizovala a její společnost Mostecká bytová nemá k dispozici žádné volné byty. „V současné době jsou obsazeny," řekl primátor Jan Paparega.
Radniční úředníci ministryni upozornili, že lidé v Chánově dokážou byty velmi rychle zničit, takže opravy jsou vždy rizikem.
Letos dva domy
Město brzy zašle ministerstvu žádosti o dotaci na demolici prázdných chánovských bloků 1 a 7. Žádosti musí město odeslat do 29. dubna. Nesmí udělat formální chybu, jinak ministerstvo Most vyřadí a dotaci nedostane.
Žádosti z jiných měst se už v Praze hromadí. „Zájem je enormní," řekla ministryně. Pokud Most zbourá alespoň dva paneláky, vzhled Chánova se podle ní zlepší. Na uvolněných plochách bude zeleň, což ministryně uvítala, protože novým stavbám by podle ní hrozilo další poškození.
V Chánově je 11 paneláků. Pět bylo opraveno, dva jsou zcela zdemolované a prázdné a město je chce zbourat s finanční podporou státu, dva domy jsou poškozené a obydlené jen z poloviny a zbylé paneláky jsou zatím z větší části obsazené.
„Zbourání prázdných domů je nejlepší řešení. Dělají ostudu," shodla se skupinka místních obyvatel. Případné bourání dalších poškozených a poloprázdných domů by jim nevadilo. Lidé z takových paneláků by se podle nich mohli přestěhovat třeba do nových rodinných domků, takzvaných sociálních buněk, které jsou součástí schváleného městského komunitního plánu. Buňky mají stát na okraji sídliště a nájemníci si je mají postavit svépomocí, pokud záměr získá podporu Evropské unie (více ZDE). Podle obyvatel Chánova, které Mostecký deník oslovil, by buňky mohly vydržet, pokud budou hlídané a oplocené jako chánovská chudinská ubytovna.
DOTACE Most žádá o peníze na likvidaci jednoho čtyřpodlažního a jednoho sedmipatrového domu v Chánově. Náklady na demolice město odhadlo na 15 milionů korun. Státní dotace může pokrýt 80 procent nákladů z pěti milionů korun, což je nejvyšší možná částka. Na roky 2016 až 2018 má ministerstvo připraveno na demolice v ČR 300 milionů korun, 100 milionů každý rok. Stačit to ale nebude, ministryně požádá o navýšení.